AKTUALIZOVÁNO Čeští reprezentanti opět potvrdili, že v zimním triatlonu patří mezi nejlepší na světě. Tentokrát se o to zasloužil Marek Rauchfuss, který získal v sobotu 5. února na světovém šampionátu v Andoře stříbrnou medaili! O dva dny dřív obsadil na MS v zimním duatlonu 5. místo.

Pořadatelé světového šampionátu připravili ve městě Sant Julià de Lòria závod ve velmi netradičním formátu – každou z disciplín totiž závodníci absolvovali dvakrát. Nejprve tedy běželi 4,05 km, následně jeli 6,6 km na horském kole a nakonec ujeli 6,6 km na běžkách. A pak si dali všechny disciplíny a distance ještě jednou. „Příliš jsme netušili, co takový formát závodu udělá s tělem. Přece jenom pět přechodů a pět dep mohlo mít na vývoj závodu velký vliv. Pořadatelé zřejmě předpokládali, že díky novému formátu bude závod zajímavější, což se asi potvrdilo. Ale jinak nemohu říct, která z těch variant je lepší. Pro mě to nebylo špatné, ale hodně záleží na trati a místě konání,“ řekl Rauchfuss, který si i ve vysoké nadmořské výšce 2100 metrů užíval téměř jarní počasí, sluníčko a teploty kolem 10 °C.

Po prvním běhu byl Rauchfuss na 11. pozici se ztrátou 68 vteřin na nejlepší. Při první cyklistické části ovšem potvrdil své mimořádné bikerské kvality a do druhého depa přijel jako první společně s Italem Pesaventem. Na běžeckých lyžích ale dvě příčky zase ztratil a po prvních třech disciplínách mu patřilo třetí místo s minimální ztrátou 15 vteřin.

Bronzovou pozici dokázal udržet také ve druhém běhu. A na horském kole se pak opět posunul na první místo. Po pátém depu zůstávala jediná otázka: povede se českému reprezentantovi udržet zlato?

Na běžkách ale ujížděl nejlépe Ital Franco Pesavento, který Rauchfusse předstihl. Ten tak vybojoval stříbrnou medaili, kterou vylepšil své loňské 5. místo. Svou sbírku individuálních medailí ze světových šampionátů díky tomu rozšířil na dvě stříbrné a dvě bronzové medaile. „Po prvním běhu jsem ani nečekal, že bych se mohl dostat takhle dopředu. Cyklistika pak ale byla těžší než v minulé sezoně a dařilo se mi při ní předjíždět více soupeřů. Stříbrnou medaili musím brát a jsem s ní spokojen, na druhou stranu už několik let si dávám jako cíl zlato, které dnes nebylo daleko a tak u něho mám pořád neodškrtnutou fajfku,“ zhodnotil závod Marek.

Česko reprezentoval na světovém šampionátu také Adam Holomoucký, který závodí v kategorii do 23 let. Ve čtvrtek bral při světovém šampionátu v zimním duatlonu 4. místo, při sobotním triatlonu obsadil 5. příčku.