Vzhledem k tomu, že triatlonový závod je již sám o sobě poměrně stresující záležitostí, je nutné se na tuto událost důkladně připravit a eliminovat další stresové situace před a v průběhu závodu.

Technicko-taktická příprava na triatlonový závod

V této fázi se nejedná o přípravu sportovní, té bude věnována jedna speciální část našeho „seriálu“, ale spíše o přípravu materiálu, vybavení a pomůcek. Jedná se samozřejmě také o přípravu „taktiky“ a nácvik některých postupů.

Příprava materiálu a vybavení 

Kolo
Největší položkou na seznamu materiálu je samozřejmě kolo.

Jakkoli bylo uvedeno, že kolo může být v podstatě jakéhokoli typu (pozor na specifické požadavky na kolo v různých typech závodů!), vždy platí, že by mělo být v takovém technickém stavu, který odpovídá požadavkům pravidel a současně umožní bezpečné dokončení závodu samotnému sportovci i ostatním soupeřům.

Je potřeba provést kontrolu brzd, řazení, stavu a nahuštění plášťů/galusek, upevnění a nastavení sedla a řidítek, upevnění pedálů atd.

Pokud kolo není delší dobu používáno, je ideální svěřit je ke kontrole a případným opravám odbornému cykloservisu.

Cyklistická přilba
Cyklistická přilba je z hlediska bezpečnosti nejdůležitější položkou vybavení každého cyklisty a triatlonisty. Musí být homologovaná a její upevnění na hlavě po zapnutí pásku musí být pevné. Obojí mohou rozhodčí před závodem kontrolovat. Ale především jde o to, aby špatně upevněná helma závodníka nerozptylovala a nenutila ho při jízdě ji neustále jednou rukou upravovat a nastavovat.

Oblečení a obuv
Další na řadě je příprava oblečení a obuvi.

Triatlonový dres, případně plavky a horní část dresu nebo tričko na oblečení po plavání. Triatlonový dres je dnes poměrně snadno k sehnání v řadě sportovních internetových i kamenných obchodů.

Pokud je k dispozici neopren, je potřeba si ho před závodem alespoň jednou vyzkoušet! Neopren totiž lehce nadnáší a současně částečně omezuje končetiny v ohybu, takže lehce ovlivňuje styl plavání a není ideální volbou např. pro čistokrevné „prsaře“. Kraulařům naopak může pocitově dát „křídla“. Především však jde o nácvik jeho oblékání před závodem a hlavně rychlého svlékání v depu po plavání! V případě použití neoprenu je pod ním závodník již oblečen do závodního dresu.

Dále je třeba si připravit cyklistické tretry a běžecké boty, případně ponožky. Vzhledem k nutnosti rychlého přezutí v depu je ideální použít při stažení boty tzv. zadrhovadlo, případně existují i speciální triatlonové tkaničky. Někteří závodníci používají i obouvací lžíci, kterou nechávají u bot v depu.

V žádném případě není vhodné použít při závodě úplně nové běžecké boty a ponožky! Obojí je třeba před závodem několikrát použít, jednak, aby se projevily případné nedostatky a také aby se nový materiál částečně omačkal a „obrousil“.

O pásku na startovní číslo (přehazovačce) se ještě zmíníme v dalších článcích.

Další vybavení
Další položky jsou víceméně individuální, nicméně praktické: plavecké brýle a čepička, 1-2 ručníky, brýle na cyklistiku a běh, čepice nebo šátek jako ochrana před slunkem.

K vybavení je třeba přidat 1-2 cyklistické lahve. Občerstvení při závodě je poměrně složité téma a i u zkušených závodníků často vyvolává nové a nové otázky. Pro naše účely, kdy uvažujeme o startu v prvním (tedy kratším!) triatlonovém závodě, si bohatě vystačíme s čistou vodou, případně iontovým nápojem. V případě iontového nápoje se doporučuje vybrat/namíchat takový, se kterým již máte zkušenosti z tréninku.

Někdy se hodí případně i krém na ochranu před odřeninami, např. na vnitřní straně stehen, v okolí prsních bradavek, v podpaží apod. Stejně tak je vhodné chránit se krémem před spálením od slunce.