Mistrovství světa (WTCS) má za sebou svůj třetí letošní závod. Po Jokohamě a Abú Zabí zavítal tento prestižní seriál do Cagliari na Sardinii. Česko reprezentovala Petra Kuříková, která obsadila 32. místo. Další ostrý start ji čeká hned za týden, kdy se v Madridu uskuteční mistrovství Evropy v olympijském triatlonu. Vítězství na Sardinii vybojovala v sobotu 27. května Britka Georgia Taylor-Brownová.

Po 1500 metrech plavání ve Středozemním moři vybíhala Kuříková na písečnou pláž Poetto jako 34. závodnice pořadí se ztrátou 54 sekund. „Povedl se mi první plavecký okruh, ale když jsem skákala do druhého kola, špatně jsem odhadla hloubku a narazila jsem hlavou do písku. Takže jsem měla brýličky plné písku a rozrazila jsem si nos. To mě stálo cenné pozice,“ litovala Kuříková.

V úvodu 38km cyklistické části se jí nepodařilo zachytit čelní skupiny a jezdila ve čtvrtém balíku na 34. až 43. místě, jehož ztráta pomalu narůstala z jedné až na více než čtyři a půl minuty – do druhého depa vbíhala česká reprezentantka na 41. příčce. „Naše skupina ještě jako poslední zvládla dojet do cíle cyklistiky, ty za námi už byly stažené kvůli dojetí o okruh. Bohužel odstup na skupinu před námi už byl obrovský,“ řekla Kuříková.

Při desetikilometrovém běhu pod ostrým středomořským sluncem Kuříková opět potvrdila, že běh je její nejsilnější disciplínou. Ze „své“ cyklistické skupiny běžela nejlépe a po modrém koberci v cílové rovince proběhla na 32. místě. „Bylo náročné soustředit se na běh, protože jsem neviděla nikoho před sebou,“ vzkázala z Cagliari. „Mrzí mě ten druhý plavecký okruh, ale dala jsem do závodu všechno. Je to pro mě takový odrazový můstek, protože vím, že fyzicky jsem na tom dobře.“

Nejvíce bodů do olympijské kvalifikace i žebříčku mistrovství světa si za vítězství připsala Britka Georgia Taylor-Brownová, která se po plavecké části dostala na kole do vedoucí šestičlenné skupiny. Z druhého depa vypálila vpřed společně s Francouzkou Lombardiovou, které pak dokázala utéct a zvítězila v čase 1:47:36.

Na startovní listině tohoto závodu dlouho figurovala také Tereza Zimovjanová, která ale na Sardinii neodcestovala kvůli pozitivnímu testu na COVID-19. S otazníkem zůstává také její start na mistrovství Evropy v Madridu. Ve Španělsku budou reprezentovat také Petra Kuříková, Jan Volár a Tomáš Zikmund.

Výsledky

Mistrovství světa, Cagliari (Itálie), 27. května 2023

Ženy: 1. Georgia Taylor-Brownová (V.Brit) 1:47:36, 2. Emma Lombardiová (Fr.) +24, 3. Taylor Spiveyová (USA) +53 … 32. Petra Kuříková +6:27