Městečko Toscolano Maderno u jezera Garda hostilo další díl evropské série XTERRA. Přestože závod spadá do nižší kategorie této série, nabídl kvalitní konkurenci, ve které dokázali v sobotu 27. května uspět zlatá Helena Karásková Erbenová a bronzový Jaroslav Kulhavý.

Na všech 500 závodníků čekalo 1500 metrů plavání ve vodách klidného jezera, 33km extrémně kopcovité horské cyklistiky a na závěr 11 km trialového běhu. Mezi muži na startu nechyběl úřadující mistr světa Arthur Serrieres, světová pětka Sebastian Carabin nebo vítěz závodu světového poháru v silničním triatlonu Anthony Pujades. Svůj druhý start mezi triatlonisty si na Gardu naplánoval Jaroslav Kulhavý, olympijský vítěz v závodě horských kol z Londýna. Mezi ženami se představila druhá v pořadí světového poháru Marta Mendittoová, nestárnoucí Rakušanka Carina Wasleová a mezi favoritky pořadatelé zařadili také legendární českou závodnici Helenu Karáskovou Erbenovou.

Plavání dle očekávání přineslo vedení Anthony Pujadese, který si vytvořil náskok 25 vteřin před domácím Spinazzem, 1:26 před Arthurem Serrieresem a 3:52 vteřin před duem Sebastian Carabin a Jaroslav Kulhavý.

Druhý český reprezentant Karel Dušek začal výborně a v prvním okruhu cyklistiky se vměstnal mezi vedoucí trojku Pujades – Serrieres – Spinazze a mezi smrtící dvojici bývalých bikerů Carabin – Kulhavý. Na čtvrté pozici se ale dlouho neohřál. „Kulhavý a Carabin jeli ve sjezdech jinou ligu, nedalo se s nimi vydržet ani chvilku,“ komentoval Federico Spinazze, který postupně vypadl z vedoucí skupinky. Před dojezdem do depa se na čele utvořila trojice hlavních favoritů Serrieres, Kulhavý a Carabin. Jaroslav Kulhavý splnil svůj cíl a do depa odevzdal kolo jako první.

Na začátku běhu se ale hned ukázala běžecká extra třída mistra světa Arthura Serrierese, který tempem hluboko pod 3:30 v uličkách města zmizel svým soupeřům. Carabin na nic nečekal a rychle se osamostatnil na druhém místě. Kulhavý srdnatě v kopcích bojoval a strojovým tempem za sebou udržel zkušenější triatlonisty Pujadese, Spinazzeho nebo Duška. Toho v závěru běhu postihly zažívací potíže a musel ze závodu odstoupit.

Kulhavý třetím místem potvrdil, že to s triatlonem myslí vážně a je schopen bojovat s XTERRA elitou. „Bohužel jsem neměl svůj den na kole. Nejelo mi to, ale přesto jsme se dotáhli na čelo. V tom vedru to byl pohřeb, ale za třetí místo jsem moc rád a těším se na další závody,“ komentoval v cíli Kulhavý. „Je to pro mě splněný dětský sen, Jaroslavovi jsem vždycky fandil a nyní mám tu čest s ním závodit. Pokud byl třetí tady v tom extrému, dokáže nás brzy trápit na všech tratích po světě,“ s uznáním to komentoval vítězný Arthur Serrieres.

Český triumf

Ženský závod se vyvíjel od začátku velmi nepředvídatelně. Plavání zvládla nejlépe Maisei Aubreyová z Velké Británie. Hlavní favoritka Mendittová ztrácela 3:44, Helena Karásková 5:04. Na Gardě ale pravidelně rozhoduje kolo s extrémními kopci s místy až 18% stoupáním. Na první vrchol dorazila už na čele skupinka Perrováto, Karásková, Wasleová s mírnou ztrátou minuty potom Italka Mendittová.

V náročných sjezdech využila své technické dovednosti nabité v závodech cross country česká závodnice a pomalu navyšovala své vedení až na 2 minuty v druhém depu. Na běhu sice mohutně stahovala Marta Mendittová, ale evidentně byla unavená a neběžela tak, jak jsme od ní zvyklí. Helena Karásková tak za mohutného povzbuzování místních fanoušků zvítězila a navázala tak na svůj triumf na Gardě z roku 2018. Druhé místo nakonec skvělým během pro sebe získala Charlene Clavelová, třetí skončila vyčerpaná domácí hvězda Marta Mendittová. „Už jsem si říkala, že to je snad naposled,“ smála se v cíli Karásková. „Ne vážně, do kopců mi to tolik nešlo, ale ve sjezdech jsem se díky cross country hodně posunula a to dnes rozhodlo. Jsem moc ráda, že dokážu pořád vyhrávat,“ komentovala svůj výkon legendární závodnice.

Na startu nechyběla početná výprava českých závodníků ve věkových kategoriích. Na domácí podnik světového poháru si musí počkat do srpna, kdy se bude závodit tradičně v jihočeských Prachaticích. Nejbližší závod světového poháru se ale koná už za dva týdny v Belgii, kde na startu nebude chybět ani Jaroslav Kulhavý, ani dlouhodobě nejlepší český triatlonista Lukáš Kočař.

Text: Michal Piloušek Foto: XTERRA