XTERRA přichází pro rok 2024 se zásadní novinkou. Jako jedna z mála komerčních sportovních sérií spouští vlastní program pro mládež, který dá možnost sportovního růstu triatlonovým nadějím.

„XTERRA Youth Series je zaměřena na mládež ve věku od 14 do 19 let. Jejím cílem je nabídnout po celém světě standardizované délky tratí a kategorie, které respektují pravidla světové autority World Triathlon. Navíc se nabízí možnost zisku titulů a slotů pro mistrovství světa jako nástroj motivace pro nové triatlonisty,“ vysvětluje Michal Piloušek, který zastupuje značku XTERRA ve střední a východní Evropě.

Mládež je dle členění věkových kategorií rozdělena na kategorie Youth A (14-15 let), Youth B (16-17 let) a Junior (18-19 let). Délky tratí jsou v celé série stanoveny na maximálně 400 metrů plavání, 8 km na horském kole a 2 km běhu pro kategorii Youth A. Starší děti v kategoriích Youth B a Junior potom mají maximální distance stanoveny na 750 metrů plavání, 15 km na horském kole a 5 km běhu.

„Naším cílem je motivovat dorostence a juniory k závodění na kratších distancích tak, aby neztratili rychlost. Dnes se stává, že přemotivovaný trenér nebo rodič pošle i šestnáctiletého svěřence nebo svěřenkyni na tratě klasické XTERRY. To prostě není správně a tento nový program konečně vnese do sportu mládeže jasná pravidla,“ říká autor projektu Nicolas Lebrun, mistr světa XTERRA 2005.

Závody mládeže se budou konat po celém světě a v každé destinaci nabídnou 5 slotů v každé kategorii pro účast na zářijovém mistrovství světa XTERRA v italském Molvenu. Mezi evropskými závody nechybí ani prachatická legendární XTERRA Czech, která bude zároveň historicky prvním oficiálním mistrovstvím Evropy mládeže XTERRA.

„Tratě budou namotané okolo Ktišského rybníka a nabídnou nejen krásnou přírodu, ale také diváckou kulisu. Zasadíme totiž závody mládeže do programu elitního závodu Short Track, na který každoročně přijde přes 2500 diváků a je přenášen živě Českou televizí. Loni jsme tento formát testovali a myslím, že se to všem muselo líbit,“ říká Piloušek, který stojí za prachatickým závodem.

Podrobnosti, seznam závodů, pravidla a další detaily najdou rodiče i mladí sportovci ZDE.