XTERRA Krušnoman Most, který patří k nejkrásnějším terénním triatlonům u nás, se v neděli 21. července konal jako čtvrtý díl Českého poháru v terénním triatlonu. Kvalitní tratě v okolí nádrže Matylda přilákaly více než 300 sportovců.

Mezi hlavní favority patřil především vedoucí muž průběžného hodnocení seriálu Ondřej Petr, který se na závod evidentně těšil. „Do Mostu se vždy těším, protože je to má oblíbená trasa. Baví mě především biková část, běh je rychlý, zatím nám drží i krásné počasí, takže už se nemůžu dočkat.“

Největším konkurentem mu měl být Karel Dušek, desátý muž z havajského Mistrovství světa XTERRA 2018. Ten se do závodu vracel po pauze, kterou zavinily natažené vazy v chodidle. „Pořádně jsem teď nemohl běhat, ale chci vyzkoušet závodní intenzitu před Mistrovstvím Evropy v Prachaticích, ke kterému směřuji formu.“ Dalšími známými jmény na startu byli Václav Holub, Pavel Jindra, Tomáš Jiránek, ale také překvapení závodu Michal Francke.

Mezi ženami byla favoritka jasná, kralující domácí šampionka z Plzně Jindřiška Zemanová nemá při neúčasti Heleny Karáskové u nás konkurenci. „Ještě jsem tady nestartovala, ale všichni chválí zdejší bikovou trasu, moc se těším!“ říkala bývalá elitní bikerka, kdy závodila ještě pod dívčím jménem Bejstová. Na startu byla i famózní plavkyně Lenka Cibulková a také nová tvář české XTERRY Jana Dubcová, která už letos dvakrát stála na stupních vítězů.

Po startu se na čele usadil Michal Francke a s mírným náskokem vyrážel na kolo před druhým Karlem Duškem. Na dohled od nich se držel favorit závodu Petr. Hned v první rovinaté pasáži Ondřej Petr přitlačil do pedálů a když v nájezdu do techniky předjel druhého Duška, tak se vlastně jednalo o rozhodující moment závodu. Hned vzápětí totiž Karel Dušek zaváhal v technickém výjezdu okolo mosteckého autodromu a Petr se osamostatnil. S minutou za ním jezdil Michal Francke, o další minutu později projel Karel Dušek. Na čtvrté, respektive páté místo se po slabším plavání prokousali vynikající bikeři Holub a Jindra. Do závěrečného 10 km dlouhého běhu vyrážel suverénně vedoucí Ondřej Petr sebevědomě a ač za ním Karel Dušek předváděl ukázkovou stíhačku, tak mu náskok stačil. Cílem tedy proběhl Ondřej Petr jako první, druhý Dušek eliminoval ztrátu jen na minutu, třetí místo nakonec v těsném souboji udržel před dotírajícím Václavem Holubem Michal Francke.

„Dnes mi vše vyšlo, neměl jsem krize a i díky konkurenci, která se sešla, jsem jel furt naplno. Těším se na srovnání se světovou elitou v Prachaticích,“ říkal v cíli spokojený vítěz.

Závod žen měl daleko jasnější průběh. Z vody šla jako první Lenka Cibulková, favoritka Jindra Zemanová ale neztrácela mnoho a bylo jen otázkou času, kdy se posune na čelo závodu. To se také v polovině prvního ze dvou bikových okruhů stalo a Zemanová už se jen posouvala dopředu celkovým pořadím. Třetí jela za Cibulkovou Jana Dubcová, ale těžký pád ji vyřadil jak ze závodu, tak zřejmě i z celého zbytku sezony. „Letělo mi to jako nikdy, ale pak přišla ta chyba. Je mi moc líto, že se do Prachatic na Evropu nepodívám,“ říkala den po závodě zklamaná Jana Dubcová. V cíli se nakonec radovala Jindra Zemanová z dalšího vítězství, druhá Lenka Cibulková ztratila  5 minut, třetí místo obsadila Tereza Rudolfová.

Skvělou atmosféru umocnily desítky pořadatelů podél tratí, mezi nimiž se skrýval i sám primátor města Jan Paparega. „Most si váží podobných akcí, děkujeme že můžeme být součástí,“ řekl stručně novinářům po závodě ještě v tričku pořadatele.