Tradiční závody v Táboře se letos oblékly do nového kabátu. V rámci Táborského triatlonového festivalu, který se koná o víkendu 3. a 4. srpna, se uskuteční závod Českého poháru, závod Evropského poháru juniorů, ale poběží se také charitativní noční běh pro hendikepované sportovce z Kaňky.

V sobotu ve 21 hodin odstartuje charitativní noční běh. Výtěžek ze startovného poputuje týmu hendikepovaných monolyžařů z centra Kaňka. Jde o novinku Táborského triatlonového festivalu. „Na start se postaví běžci ale i chodci nebo kočárky, hlavní je pomoci dobré věci. Pětikilometrová trať běhu je ta samá, jakou poběží další den triatlonisté. Nabízí se tak unikátní možnost porovnat se s budoucími olympijskými nadějemi z celé Evropy,“ vysvětluje hlavní organizátor Martin Hotový. Pro ty, kdo nemají vyšší ambice, půjde hlavně o zábavu. „Ve startovním balíčku běžci naleznou svítící náramky, v cíli na ně pak čeká zasloužené občerstvení a DJ. Zkrátka oslava sportu,“ dodává Hotový.

Hendikepovaní sportovci budou moci lyžovat

Šek s vybranou částkou, předaný při vyhlášení vítězů charitativního běhu, poputuje do táborského centra Kaňka. Vybrané peníze pomohou hendikepovaným dětem v zimě vyjet na sportovně-rehabilitační pobyt do Krkonoš. Fyzicky či mentálně hendikepované děti se na týden mění v plnohodnotné lyžaře.

Nový formát překlene příkop mezi profesionály a hobby sportovci

Impulsem k novému formátu víkendu bylo spojení profesionálních nebo výkonnostních triatlonistů se všemi, kdo sportují jen tak pro radost. „Nechceme dopustit, aby se pro diváky závod stal pouze divadlem. Triatlon je tu pro každého, dokonce jde o relativně levný sport, nemůžeme se uzavírat ve vlastní bublině,“ popisuje hlavní pořadatel Šimon Kuncl. Noční běh pro širokou veřejnost podle něj program vhodně doplňuje. „Věříme, že si tak každý sportovní nadšenec naplánuje v Táboře pěkný víkend. Bude moci výkony nejen obdivovat, ale také se sám zúčastnit,“ připomíná Kuncl.

Tradiční Velká cena Tábora

Festivalový víkend pokračuje v neděli Velkou cenu Tábora v triatlonu 2019, memoriálem Mariana Lošonského. Evropská juniorská špička odstartuje ve 12:25 plaveckou částí v Jordánu, se startem od dopravního hřiště. Specialitou táborského závodu je výběh naboso, po koberci od Jordánu až do centra závodu před Zemědělskou školu. Slabší plavci tak dostávají neobvyklou možnost dohnat své manko. Trasa kola vede okolo nádraží na kopec ke hřbitovu do místní části Čekanice. Závodníci objedou 4 kola. „Kombinace ostrých městských zatáček a prudších stoupání nabízí hodně náhlých sprintů a prověří technické dovednosti závodníků na maximum. Sesednutí z kola a rychlá adaptace na rychlý pětikilometrový běh je klíčem k dobrému umístění,“ připomíná Šimon Kuncl.

Táborské publikum patří k nejlepším

Souboje o medaile mohou diváci sledovat až do cílové rovinky běhu, která je před Zemědělkou. Závodníci si zde obvykle užívají průběh dlouhým koridorem za mohutného potlesku fanoušků. „Táborské publikum patří k těm nejlepším v celém čtrnáctidílném poháru. Je vidět, že tu lidé triatlonu rozumí,“ potvrzuje technický delegát Evropské triatlonové federace Eero Raudsepp z Estonska.

Památka padlým vojákům

V 17 hodin se na stejnou trať pustí česká triatlonová špička, která zabojuje o tituly Mistrů České republiky. Závod je také otevřeným přeborem zaměstnanců vojenské správy. Ten bude v letošním roce věnován památce 1. výročí padlých hrdinů – příslušníků 42. mechanizovaného praporu, kteří zahynuli dne 5. srpna 2018 při útoku sebevražedného atentátníka na patrolu v Afghánistánu. Stane se tak 1. ročníkem memoriálu št.prap. Martina Marcina, št.prap. Kamila Beneše a št.prap. Patrika Štěpánka.

Víkend v polovině prázdnin tak bude v Táboře nabitý vrcholným triatlonovým programem, jehož podobu naleznete na webu www.tabortriathlonfestival.cz.