Prezidenti 36 národních triatlonových federací se sjeli o víkendu 17.-18. února do Prahy, aby se tu setkali s nejvyššími představiteli organizací Europe a World Triathlon při výroční konferenci Triathlon Presidents’ Conference and Gala. V rámci slavnostního večera pak byli vyhlášeni nejlepší sportovci Evropské triatlonové unie za uplynulý rok, kterými se stali Francouzka Audrey Merleová a Švýcar Adrien Briffod.

Na akci, kterou organizovala Česká triatlonová asociace, přicestovalo do pražského hotelu Diplomat kompletní vedení organizace Europe Triathlon, která tu oslavila své 40. narozeniny. Na důležité konferenci ale nechyběli ani nejvyšší zástupci organizace World Triathlon, například prezidentka Marisol Casado nebo generální sekretář Antonio Arimany.

„Vážím si toho, že jsme mohli tuto prestižní konferenci uspořádat. Delegáti i hosté byli nadšení z organizace, programu i samotného města. Jsem rád, že si z Prahy odvezli velmi pozitivní dojmy, protože tato konference nám přinesla nejen zkušenosti a nové poznatky, ale také nové a vřelé kontakty, na kterých nyní můžeme úspěšně stavět. Jsem přesvědčen o tom, že se nám nyní otevřely mnohé dveře,“ říká Antonín Bauer, předseda České triatlonové asociace.

„Bylo úžasné vidět v Praze tolik národních federací, které chtějí spolupracovat a vytvářet budoucnost našeho sportu. Speciální poděkování patří České triatlonové asociaci, která pro nás toto setkání uspořádala a byla skvělým hostitelem. Opět se potvrdilo, že Češi patří k vynikajícím organizátorům a těšíme se na další spolupráci,“ shodli se Marisol Casado a Renato Bertrandi, předseda Evropského triatlonu.

Na Presidents’ Conference and Gala přijala pozvání řada významných osobností českého i světového sportu. Na pražské konferenci promluvil k zástupcům národních federací Roman Brandýs, místopředseda Národní sportovní agentury. Mezi vzácné hosty galavečera patřili mimo jiné předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval nebo Lenka Kovářová, ředitelka VICTORIA VSC. „Vážíme si toho, že naše pozvání přijali také triatlonové legendy, například olympijský medailista Jan Řehula, mistr Evropy Filip Ospalý či Václav Vítovec, který stál u zrodu organizací World Triathlon i Europe Triathlon,“ dodává Antonín Bauer.

Právě on zahájil celodenní konferenci svým projevem, který vyvolal velmi pozitivní ohlas. Během dne byli delegáti seznámeni s rozpočtem organizace Europe Triathlon, jejím závodním kalendářem na rok 2024, s marketingovými plány či paratriatlonovými projekty. Odpoledne pak vyplnily diskusní bloky, během kterých si zástupci jednotlivých federací vyměňovali zkušenosti v otázkách výchovy mládeže, age groups kategorií nebo například zapojení žen do triatlonu. Zástupci organizací Europe a World Triathlon také podepsali významné memorandum o spolupráci.

Během slavnostního galavečera pak byli vyhlášeni nejen nejlepší triatlonisté Evropy, ale také národní federace či rozhodčí, jejichž přehled najdete níže. „Velmi mě těší, že jsem byl Evropskou triatlonovou unií vyhlášen sportovcem roku 2023. Je to velká pocta a uznání mých loňských úspěchů a fantastická motivace pro to, co mě čeká,“ vzkázal ze soustředění Adrien Briffod.

Na pódium vystoupili také zajímaví hosté. Šéf organizace PTO Sam Renouf představil delegátům nový závodní koncept T100. Archivní dokumenty a fotografie ze založení organizací ET i WT promítl Václav Vítovec. Slavnostní atmosféru pak doplnili svým vystoupením The CELLO Boys.

„Rád bych poděkoval celému týmu České triatlonové asociace, který celou událost zorganizoval. Velmi si vážím jejich přístupu a nadšení. Bez nich by se tato akce nemohla nikdy uskutečnit,“ dodává předseda ČTA.

Ocenění Evropského triatlonu za rok 2023

  • Nejlepší žena: Audrey Merleová (Francie)
  • Nejlepší muž: Adrien Briffod (Švýcarsko)
  • Paratriatlonista: Daniel Molina (Španělsko)
  • Paratriatlonistka: Marta Francés Gómez (Španělsko)
  • Technical Official roku (muži): Alpar Nagy (Maďarsko)
  • Technical Official roku (ženy): Raquel Cascalesová (Španělsko)
  • Národní federace roku: Belgie
  • Rozvojová národní federace roku: Estonsko
  • Místní organizační výbor roku: Balikesir (Turecko)