V kvalifikačním závodě o olympijské hry vybojovala česká reprezentace 9. místo, které jí dává jen minimální šanci na účast v Tokiu. V portugalském Lisabonu se v pátek 21. května představilo celkem 17 štafet, nejrychlejší z nich byla favorizovaná belgická sestava.

Na pobřeží zátoky Tejo se závodilo o tři kvalifikační místa, o která bojovaly i velmi silné triatlonové země. Například za Švýcarsko nastoupila olympijská vítězka Nicola Spirigová, za Norsko jel vítěz posledního závodu mistrovství světa Kristian Blummenfelt a závodníky z té nejužší světové špičky měli i Španělé, Belgičané, Italové a další silné triatlonové země.

Umístění na 9. pozici sice neznamená definitivní konec olympijských nadějí, ale výrazně šanci na účast snížilo. Podmínkou pro účast totiž je, aby všichni členové štafety byli v individuálním žebříčku do 140. místa. Pokud toto kritérium nesplní, přechází možnost startu na další země dle pořadí v dnešním závodu. V této chvíli ovšem všechny tři postupující štafety podmínku splňují.

Český boj o Tokio rozjela fantasticky Tereza Zimovjanová, která byla po 300m plavání i 7km cyklistice součástí vedoucí skupiny. V 1,8km běhu se ale startovní pole natáhlo a česká štafeta vstupovala do druhého úseku na 9. místě se ztrátou 39 sekund na první pozici. „Podařilo se mi vyplavat v balíku, za což jsem byla ráda. Na cyklistickém okruhu byl takový menší kopec, na kterém holky vždycky útočily, ale dařilo se mi tam držet vepředu. První kolo běhu mi bohužel moc nesedlo, ale ve druhém jsem se ještě snažila smazat nějakou ztrátu,“ řekla česká závodnice, která předávala 9 vteřin za domácí Portugalkou.

V druhém úseku se snažil dotáhnout na soupeře před sebou Radim Grebík, cyklistickou část ale odpracoval zcela osamoceně. Na běhu se pak rychle přibližoval Portugalsku na 8. pozici a nakonec předával se ztrátou pouhých pěti vteřin na domácí tým. „Na vedoucí skupinu už po prvním úseku trochu scházelo, což se mi ve vodě nepovedlo stáhnout. Tím pádem to pro mě bylo na kole proti větru dost náročné. Běh už byl tak krátký, že jsem s tím nemohl nic moc dělat,“ řekl.

V podobné pozici pak byla i Petra Kuříková, která také absolvovala celou trať osamoceně. Zpočátku sice mohla stíhat Portugalku, ale po problémech s rozepnutím neoprenu už byla v cyklistice její soupeřka daleko před ní. Proto i ona předávala na 9. pozici. Startovní pole za jejími zády mezitím začalo rychle řídnout, protože ostatní štafety byly dojížděny o celý okruh. „Jela jsem si svůj závod, protože rozestupy už byly větší. Nejsem moc zvyklá plavat sama, jet na kole sama, běžet sama. Ale ve štafetě nikdy člověk neví, jak to dopadne, tak jsem se do toho i přesto snažila dát všechno,“ řekla v cíli.

Finišmanem české štafety byl Jan Volár, který stejně jako další čeští závodníci jel svůj úsek osamoceně. V horkém a slunečném počasí doběhl do cíle jako devátý se ztrátou 4 minut a 41 sekund na vítěze. „Trochu jsem se soupeřům přiblížil v plavání, ale oni se pak sjeli do skupiny, takže na kole už je nešlo dotáhnout. A z mého pohledu už se s tím nedalo nic dělat,“ dodal český reprezentant.

Každého ze závodníků čekalo 300 metrů plavání v klidné vodě oceánské zátoky, dále 7 km převážně rovinaté, ovšem větrné cyklistiky (2 okruhy) a 1,8 km běhu (2 okruhy). Závodní scénou se stala moderní část Lisabonu, kterou zdobí architektonické unikáty vybudované pro světovou výstavu Expo 98 a která stojí na dohled od nejdelšího evropského mostu Vasco da Gama (17,2 km).

Účast v Tokiu už mělo už před závodem zajištěnou osm zemí: Spojené státy americké, Velká Británie, Francie, Nizozemsko, Německo, Austrálie, Nový Zéland a domácí Japonsko. Do závodu štafet pak mohou na olympiádě nastoupit i země, které budou mít v individuálních závodech dva muže a dvě ženy.

Program pokračuje Světovým pohárem

Na páteční štafetové závody navážou v Lisabonu individuální závody Světového poháru, které se uskuteční na olympijských tratích (1,5 – 40 – 10 km). V sobotu je na programu závod mužů (13:20 hodin), ve kterém se představí Jan Čelůstka a Jan Volár. Na startovní listině nedělního závodu žen (14:30) figurují Petra Kuříková a Tereza Zimovjanová.

Oba závody můžete sledovat v přímém přenosu na triathlonlive.tv.