V těsném finiši se rval až do posledních centimetrů o co nejlepší umístění. Nakonec si Jan Volár odváží ze Světového poháru v Lisabonu 34. místo. Na start se v sobotu 22. května postavil také Jan Čelůstka, závod ale kvůli defektu nedokončil. Vítězství si z Portugalska odváží Nor Kristian Blummenfelt.

Pod zataženou oblohou panoval na lisabonském pobřeží silný vítr, který promluvil do podoby závodu. V něm se 75 triatlonistů pustilo do 1500 metrů dlouhého plavání v zátoce Tejo, po kterém následovala 40km cyklistická část rozdělená do osmi okruhů a 10km běh.

Po plavecké části se do více než třicetičlenné vedoucí cyklistické skupiny dostal Jan Volár. „Plavání mi docela vyšlo. Povedl se mi už první start, který nám bohužel zrušili a museli jsme na něho jít ještě jednou. Ale i ten druhý byl dobrý. Pak jsem byl schopný plavat kolem 15. nebo 20. místa,“ řekl český reprezentant. „Na začátku cyklistiky jsem pak v takové menší skupině odtáhl dlouhou rovinu proti větru, abychom chytili první skupinu. Když jsme po té rovině přijeli pod kopec, začalo se nastupovat a já se dostal do největší krize z celého závodu. Naštěstí se mi to povedlo udržet.“

Ve druhé pětadvacetičlenné skupině jezdil Jan Čelůstka. Obě skupiny se ale k sobě pomalu přibližovaly a v šestém okruhu se spojily úplně. V tu chvíli měl bohužel Čelůstka defekt a kvůli prázdnému kolu musel ze zajímavě rozjetého závodu odstoupit.

Volár přijel do druhého depa s více než padesáti dalšími závodníky, mezi kterými si doběhl pro konečně 34. místo se ztrátou 2:24 na vítězného Nora Blummenfelta. Ten potvrdil vynikající formu a ve výborně obsazeném závodě navázal na svůj triumf z posledního závodu mistrovství světa v Jokohamě.

„První dva ze čtyř běžeckých okruhů pro mě byly dobré, ale pak se projevilo, že ještě nejsem v této sezoně rozzávoděný a že jsem spíš trénoval na sprinty než na dvouhodinové olympijské triatlony. Proto mi v posledním okruhu došly síly a ztratil jsem možná osm pozic.“

Závodní program pokračuje zítra, kdy budou v ulicích moderní lisabonské čtvrti závodit ženy (14:30 hodin). Na startovní listině figurují Petra Kuříková a Tereza Zimovjanová. Přímý přenos ze závodu poběží na internetové stránce triathlonlive.tv.

Výsledky

Světový pohár, Lisabon (Portugalsko), 22. května 2021

Muži: 1. Kristian Blummenfelt (Nor.) 1:42:33, 2. Max Studer (Švýc.) 1:42:41, 3. Genis Grau (Šp.) 1:42:55 … 34. Jan Volár 1:44:57, Jan Čelůstka nedokončil

Kompletní výsledky najdete zde.