Petr Soukup zvítězil v sobotu 22. dubna na závodě Evropského poháru série XTERRA v Řecku. Stal se tak třetím českým sportovcem, který ovládl tento podnik v jeho desetileté historii.

Pláže Vouliagmeni u Atén hostily v roce 2004 olympijský závod v silničním triatlonu. V posledních letech se sem tento sport vrátil ve své terénní podobě díky seriálu XTERRA. V minulosti se v Řecku našim dařilo, mezi vítěze závodu patří Helena Karásková Erbenová i Jindřiška Zemanová. V letošním roce se radoval Petr Soukup. Závod XTERRA Greece je druhým dílem nižší série Evropského poháru XTERRA, první závod na Maltě ovládl další Čech, Jaroslav Kulhavý.

Plavání dlouhé 1,5 km v chladnějších, ale krásně čistých mořských vodách zvládl Soukup skvěle a na kolo vyrážel na druhé pozici ve skupince za Francouzem Julesem Dumasem. Ten během náročné kamenité cyklistiky zvýšil svůj náskok až na 3 minuty.

Náročný běh ve dvou okruzích ale sedl více Soukupovi, který asi 1500 metrů před cílem převzal vedení a bezpečně jej uhájil. Na Dumase zbylo stříbro, třetí doběhl Belgičan Lucas Van Dyenze.

„Doběhl jsem ho, chvíli jsme se tahali, ale nakonec jsem doběhl do cíle s přibližně dvacetivteřinovým náskokem. Všechno dobře dopadlo,“ komentoval dramatický závěr závodu Soukup.

Mezi ženami se na startovní listině objevila i členka síně slávy XTERRA, Helena Karásková Erbenová, která si tu a tam odskočí vyzkoušet formu na závody v triatlonu i horských kolech. Bohužel fatální boční defekt pro ni znamenal vůbec první nedokončený závod v triatlonu v kariéře. Z vítězství se radovala Emma Ducreauxová z Francie, druhá doběhla Italka Matilde Bolzanová a třetí Švýcarka Anna Zehdnerová.

Evropský pohár pokračuje závodem ve Velké Británii v květnu. Nejvyšší série Světového poháru XTERRA se po prvním závodě na Taiwanu přesouvá do USA, v červnu se bude závodit v Belgii a čtvrtou zastávkou Světového poháru bude závod XTERRA Czech v Prachaticích. „Na startu očekáváme kompletní světovou špičku. Připravujeme vše na největší ročník v historii našeho závodu. Rádi přivítáme na startu i nováčky!“ vzkazuje Michal Piloušek, ředitel českého závodu.

Text a fotografie: XTERRA Europe