Jan Tománek si připsal svůj nejlepší dosavadní výsledek v závodech ITU Paratriathlon World Cup. V kanadském Magogu vybojoval v sobotu 14. července pro Českou republiku stříbro. „Vezmu-li v potaz zdravotní problémy, které mě před závodem trápily, je pódium obrovskou satisfakcí za nejistotu posledních týdnů,“ napsal ve svém hodnocení.

Během přípravy šlo vše podle plánu, ale týden před odletem do Kanady začaly Honzu trápit vysoké teploty, které ho přivedly až na pohotovost v nemocnici. Odběry krve odhalily rozsáhlou bakteriální infekci. Ačkoliv antibiotika pomohla, zánětlivé markery zůstávaly i před odletem vysoké.

Závod světového poháru v Kanadě nebyl tak obsazený, jak bývá zvykem, nicméně na startu se představila kvalitní konkurence a nejúspěšnější reprezentanti svých zemí. Mezi hlavní favority patřili Němec Müller a Američan Sanborn.

Závodní den provázelo ochlazení s deštěm a větrem. Před plaveckým startem sice přestalo pršet, ale silný vítr nepříjemně rozvlnil jinak klidné jezero Lac Memphremagog, ve kterém se plavalo. Němec Müller patří mezi nejsilnější plavce ve světovém poháru a po startovním výstřelu byl ihned v čele závodu. „Sice jsem se zprvu snažil udržet, ale byl jsem bez šance. Byl jsem pronásledovaný Sanbornem v těsném závěsu a plaval jsem na jistotu. Nevěděl jsem, jestli vydržím vzhledem antibiotikům a tréninkovému výpadku. A také jsem doufal, že v cyklistice dokážu sjet náskok Müllera. Zaplaval jsem v čase 0:16:15 hodiny, což ve vlnách odpovídá mému nižšímu standardu,“ popsal Honza.

„Cyklistická část na 20 km byla rozdělena do 3 kopcovitých okruhů a za normálních podmínek by přestavovala mou favorizovanou disciplínu, ale nyní jsem nevěděl, co od svého těla mohu čekat. V prvním okruhu jsem se moc necítil, ale přesto jsem zlikvidoval náskok Sanborna a postupně jsem odkrajoval z náskoku Müllera. V druhém kole jsem se konečně zbavil nevolnosti z plavání a pocitově to jelo dobře. Náskok Müllera jsem dále postupně stahoval a do T2 dojížděl s dvou minutovou ztrátou s nejrychlejším cyklistickým časem 0:37:55 hodiny.“

Do 5 km dlouhého běhu vjížděl český reprezentant s nadějí na stříbro, protože na takto krátké vzdálenosti bylo již nereálné stáhnout náskok Müllera, se kterým je běžecky na podobné úrovni. „Běh jsem dokončil za 0:15:50 hodiny, což na dané trati považuji za slušný výsledek. Cílovou pásku jsem protnul v celkové čase 1:14:54 hodiny, ale co mě zajímalo nejvíce, bylo celkové umístění. A tím bylo 2. místo a stříbro pro Českou republiku, což pro mě představuje nejlepší dosavadní umístění v závodě světového poháru ITU Paratriathlon World Cup. Pódium je pro mě obrovskou satisfakcí za nejistotu posledních týdnů. Jsem šťastný a spokojený!“