Český pohár v terénním triatlonu, který letos ponese známku XTERRA, odstartoval v sobotu 18. května závodem HusMuž Duathlon. Do jihočeských Křišťanovic se sjelo přes 100 závodníků, na které čekaly blátivé tratě v okolí hradu Hus. Pozice favoritů potvrdili Ondřej Petr a Italka Bianca Morvillo.

Třetí ročník závodu HusMuž přilákal na start stovku účastníků. Předem očekávaný souboj loňského vítěze Vojtěcha Bednarského a loni šestnáctého na havajském mistrovství světa Ondřeje Petra začal hned v úvodní disciplíně, kterou byl 4km běh. Oba favorité se zbytku startovního pole vzdálili ve strmém výběhu od řeky Blanice a v depu měli minutový náskok před pronásledovateli.

Biková trať, která byla poznamenaná několikadenním deštěm, měřila 24 km a byla rozdělena do dvou okruhů. Nejlépe si na ní počínali silní cyklisté Tomáš Jiránek, Pavel Jindra a především pak Václav Holub. Ten se díky skvělému výkonu přiblížil na půl minuty od vedoucí dvojice.

Druhý běh (8 km) zavedl závodníky na staré cesty a pěšinky okolo hradu Hus. Ondřej Petr už na třetím kilometru nasadil k trháku a pomalu se vzdaloval Bednarskému. Ten si jistil bezpečný náskok před třetím Holubem. Ve stejném pořadí doběhli závodníci do cíle.

„Vše mi vyšlo podle plánu, hned jsme se zbavili soupeřů a soupeřili jsme s Vojtou o vítězství. Na kole byl lepší a táhl tempo, já se spíše držel za ním. Na druhém běhu jsem potom zkusil zabrat v táhlém stoupání a už jsem se neotáčel. Krásná tvrdá trasa,“ popisoval Ondřej Petr.

Mezi elitními ženami patřila k domácím favoritkám Pavlína Vargová, ale konkurenci výrazně zlepšila Italka Bianca Morvillo, která obsadila loni skvělé páté místo na světovém poháru XTERRA v Prachaticích. Ta také od začátku udávala drsné tempo, kterému žádná další žena nestačila. Od začátku se nedařilo Vargové, která dává v posledních dnech přednost studiu, a tak o pozici české jedničky bojovaly Lenka Cibulková a Jana Dubcová. V cyklistice Italka zvyšovala svůj náskok a na konec do cíle doběhla v čase 2:01:16, druhá Dubcová ztratila celých 7 minut a třetí Cibulková další dvě.

Český pohár bude pokračovat druhým dílem již 8. června, a to závodem XTERRA CITY TRIATHLON Ostrov.