Nová sezona. Mezinárodní závody v Česku. Kvalifikace na olympijské hry. A blížící se evropský šampionát ve Weertu. To byla hlavní témata mediálního setkání, které se uskutečnilo v úterý 21. května v kavárně Oliver’s Coffee Cup na Václavském náměstí v Praze.

Na tiskové konferenci, která se nesla v neformálním duchu, nechyběli mezi novináři zástupci České televize, Deníku Sport, webu Sport.cz, České tiskové agentury nebo třeba běžeckých časopisů RUN magazine a Běhej.com, ale také zástupci lifestylových médií.

Antonín Bauer, který je aktuálně pověřen vedením ČTA, seznámil zástupce médií s plány a úkoly, které má asociace před sebou v této sezoně. Tomáš Petr, technický ředitel ČTA, představil novinářům domácí triatlonový kalendář, jehož součástí jsou nejen závody českého poháru, ale také čtyři prestižní mezinárodní akce:

  • V Praze se 27. července uskuteční závod světové série CHALLENGE, který se odehraje na distancích středního triatlonu a který v minulém roce ovládl Španěl Javier Goméz, pětinásobný mistr světa a stříbrný medailista z olympijských her.
  • V Prachaticích se 3. srpna pojede terénní triatlon série XTERRA, který se letos uskuteční jako evropský šampionát této série. Loni se tu radovali Helena Karásková a Španěl Ruben Ruzafa, trojnásobný mistr světa XTERRA.
  • V Táboře se bude jen o den později konat závod Evropského poháru juniorů, na který se sjíždějí talentovaní závodníci nejen z Evropy, ale z celého světa.
  • V Karlových Varech se 25. srpna uskuteční už potřetí v řadě závod ITU Světového poháru, který v minulém roce ovládla Vendula Frintová. Závod se zřejmě nejkrásnější tratí v rámci kalendáře světových pohárů proběhne jen týden před finálovým závodem mistrovství světa v Lausanne, a tak pořadatelé předpokládají, že se na startu sejde vynikající konkurence.

Reprezentační kouč Lukáš Vrobel představil sportovní cíle pro nejbližší období, které se ponese v duchu kvalifikace na olympijské hry, ale také pro evropský šampionát ve Weertu. „Největší naděje vkládáme do Venduly Frintové. Byli bychom velmi spokojení, kdyby se jí podařilo získat medaili. U Petry Kuříkové bychom si přáli, aby opět byla v nejlepší desítce. V případě mužů sníme o nejlepší desítce, ale brali bychom umístění do dvacítky.“

Na evropský šampionát v nizozemském Weertu, který se uskuteční od 31. května do 2. června, míří v české výpravě František Linduška, Jan Čelůstka, Jan Volár, Iveta Fairaislová, Petra Kuříková a Vendula Frintová, která bude navazovat na šesté místo z loňského šampionátu v Glasgow. Další zástupce bude mít Česko v juniorských závodech.

Z reprezentantů seznámili novináře se svými cíli pro tuto sezonu Vendula Frintová a František Linduška – rozhovor s nimi na místě natočila Česká televize a zhlédnout jej budete moci ve středu 22. května v poledních zprávách na ČT Sport.

Ve stejném pořadu byl už v minulém týdnu hostem Stanislava Bartůška další reprezentant Lukáš Kočař, který se podělil ve studiu i na tiskové konferenci o své dojmy z bronzového mistrovství světa v terénním triatlonu. „Do Španělska jsem odjížděl s tím, že bych se chtěl poprat o medaili. V průběhu závodu jsem si pak říkal, že by mohla být i lepší, ale celkově jsem spokojený! Ti dva borci přede mnou prostě byli lepší,“ uvedl.

I tato sezona bude součástí kvalifikačních bojů o olympijské hry v Tokiu. Kvalifikační body se snaží získat nejen zmínění reprezentanti, ale také paratriatlonisté Jan Tománek a nevidomý Ondřej Zmeškal. Ten už má za sebou mimořádné sportovní výkony – absolvoval Ironmana, Jizerskou 50 a loni zdolal na kole a běžecky 630 kilometrů napříč Českem, čímž se snažil podpořit nevidomé děti.

Jeho další výzvou pak je právě kvalifikace na paralympijské hry. „Každá výzva je velká. Ale kvalifikovat se olympiádu, to je samozřejmě pro každého sportovce ta největší meta,“ řekl na tiskové konference.

Jaké příběhy napíší čeští triatlonisté v této sezoně?