Již po dvacáté se v Týně nad Vltavou sešli kvadriatlonisté na kanoistickém stadionu Valcha, kde koncem června bojovali o tituly světových šampionů. Čeští reprezentanti vybojovali bronzové medaile.

V loňském roce se kvůli koronavirové pandemii závod neuskutečnil, dokonce i letošní ročník doslova visel na vlásku. Definitivní rozhodnutí o tom, že se závod bude moc uskutečnit, padlo teprve čtyři týdny před termínem konání, což se podepsalo na menší účasti především zahraničních účastníků. I tak se sešli v Týně nad Vltavou ti nejlepší z posledních let.

Při neúčasti Tomáše Svobody, několikanásobného mistra světa, bylo obtížné určit jasného favorita. Nejvíce bylo možné očekávat mezi muži od Williama Peterse z Belgie a Ferenze Csimi z Maďarska. Mezi ženami byla jasnou favoritkou od roku 2012 neporažená Lisa Teichertová z Německa. Na start závodu, který je složen z 1,5 km plavání, 36,5 km cyklistiky, 8 km jízdy na kajaku a 10 km běhu, se postavili závodníci z pěti zemí. Nejsilnější zastoupení mělo Česko, po něm Německo a Maďarsko. Součástí závodu bylo i mistrovství České republiky.

Po plavání se do čela závodu dostal s několikavteřinovým náskokem Krzysztof Wolski z Polska před  Williamem Petersem.  Mezi ženami jako první vltavskou vodu opouštěla výborná plavkyně Lisa Teichertová, a to s náskokem necelých tří minut před domácí závodnicí Magdalénou Koberovou a Kaky Balázs z Maďarska.

V cyklistické časovce, která se jela na 7,3 km dlouhém okruhu mezi Týnem nad Vltavou a Neznašovem, se na první místo dostal David Jílek těsně následován Williamem Petersem a Ferenzem Czimou. Cyklistická část závodu zcela zamíchala pořadím v ženách. První místo si s jistotou udržela Lisa Teichertová. Na druhé místo se výborným výkonem posunula závodnice z Německa Susane Walterová a odsunula domácí závodnici Magdalénu Koberovou na třetí místo. Právě cyklistická část díky pověstnému stoupání do Neznašova, které museli závodníci absolvovat pětkrát, vzala závodníkům nejvíce sil.

Na kajaku se belgický reprezentant William Peters dostal před Davida Jílka, který se propadl  pořadím mimo medailové pozice. Bylo zřejmé, že kanoistika není jeho silnou disciplínou. Naopak na přední pozice se propracovali zkušení kanoisté Ferenz Czima a David Kotrč. Mezi ženami se pořadí již nezměnilo a závodnice si drželi prakticky stejný odstup jako v cyklistické části.

V běžecké části závodu se již pořadí jak mezi muži, tak mezi ženami neměnilo. Mezi muži zvítězil s těsným náskokem William Peters před Fezenzem Czimou  a Davidem Kotrčem. Čtvrté místo obsadil David Jílek. Stálice našeho kvadriatlonu Leoš Roušavý  obsadil šestou pozici. V ženách cílovou pásku nad hlavu zdvihla Lisa Teichertová před Suzane Walterovou a Magdalénou Koberovou.

Mistrem České republiky se stal David Kotrč, druhé místo obsadil David Jílek a třetí Leoš Roušavý. Mezi ženami zvítězila Magdaléna Koberová před Jitkou Luňáčkovou a Martinou Holanovou.

Přes velmi krátký čas na přípravu a organizaci závodu se díky podpoře Města Týn nad Vltavou, Jihočeského kraje, ČTA, ČEZ a celé řady dobrovolníků podařilo uspořádat kvalitní závod.

Za pořadatelský KKJ Jiří Kobera