Čtvrtou zastávku evropské série terénních triatlonů XTERRA hostila Francie. Skvěle se 3. července s náročnými podmínkami závodů popasovaly české reprezentantky. Jindřiška Zemanová brala bronz, Aneta Grabmüllerová doběhla na čtvrtém místě. Karel Dušek sice nedokončil, ale o týden později se představil v Belgii, kde bral 3. místo.

Lyžařské středisko Xonrupt na severu Francie je domovem největšího a zároveň nejnáročnějšího závodu série. Závodníky čekalo 1,5 km dlouhé plavání, 40 km horské cyklistiky s převýšením 1200 metrů a závěrečných 10 km běhu.

Nejlépe do závodu odstartovala Aneta Grabmüllerová. Po plavecké části měla minutový náskok na pronásledující skupinu, ve které se pohybovala i druhá česká reprezentantka Jindřiška Zemanová. Skvělým cyklistickým výkonem se Zemanová brzy na čelo závodu dotáhla a diktovala tempo závodu.

V polovině závodu došlo k prudkému ochlazení a déšť proměnil trať v bahenní lázně. Zatímco jediný český reprezentant Karel Dušek musel kvůli podchlazení ze závodu odstoupit, Zemanová si cyklistickou část pochvalovala: ‚Trať byla moc hezká a tyto náročné podmínky mi vyhovují.‘

V druhém kola se do popředí probojovaly Francouzka Solenne Billouin a Italka Marta Menditto, které svůj náskok udržely i v závěrečném běhu. Na třetím místě si pro svůj nejlepší dosavadní výsledek doběhla Jindřiška Zemanová. Na čtvrtém místě finišovala Aneta Grabmüllerová. Další Češka Anna Lužná obsadila 7. místo.

‚Dlouhý a těžký závod mi sedl, mám ráda blátivé podmínky. Slušně jsem i zaplavala a na běhu jsem podala výkon, na který mám. Jsem moc spokojená!‘ radovala se po závodě Zemanová. Spokojená byla i Grabmüllerová: ‚Jsem ráda, že jsem tak těžký závod zvládla. Bohužel jsem měla na kole technický problém, což mě nejspíš stálo lepší výsledek.‘

Z vítězství v závodě mužů se radoval Francouz Maxime Chané.

Hned o týden později pokračovala evropské série XTERRA v Belgii, kde si zlepšil náladu Karel Dušek. Český závodník vybojoval skvělé třetí místo! Takto závod popsal ze svého pohledu:

Den před závodem jsem neměl úplně dobré vyhlídky. Po dlouhém sezení v autě při přesunu z Francie do Belgie jsem si skřípl sedací nerv a stěží jsem se mohl předklonit. Nicméně cítil jsem, že jinak jsou svaly na závod připravené.

Plavání se odehrávalo v řece, kde byl poměrně silný proud. Byl to také můj první závod, který se plaval v řece. V první polovině plavecké části jsem se snažil vyvážet za závodníky přede mnou, zbytečně nebojovat s proudem a pošetřit síly do dalšího průběhu. V druhé části, která byla po proudu, jsem trochu přikopl a dostal jsem se o několik míst vpřed na 4. pozici.

V úvodu cyklistiky se mi podařilo udržet v silné skupině a společně jsme docvakli vedoucího Maxima Chane. Bohužel jsem měl průběhu kola pád, kdy jsem zavadil pravou části řidítek ve sjezdu o strom a následoval let přes ně a jejich následné rovnání. Kontakt s vedoucí skupinou jsem tak ztratil. Dojel mě domácí závodník Luxem, který zde obhajoval vítězství. Z jeho spolupráce jsem těžil hlavně na rovinách, kde jsem se mu držel v háku a šetřil síly na běh.

Do depa jsem přijel na 4. místě se ztrátou něco přes minutu. Běh jsem začal s rozvahou a lehkou rezervou, aby zbylo něco i do druhého okruhu. Při přeběhu do druhého kola mě doběhl jeden ze soupeřů a společně jsme dotáhli závodníka na 3. místě, kterého jsme nechali hned za sebou. Asi 1,5km do cíle nás dolétl další ze soupeřů. Oba dva se mi vzdálili cca na 30m. Něco kolem 500m do cíle byl poslední asi 40m kopec, řekl jsem si, že buď to zkusím tady, nebo bedna nebude.  Na horizontu jsem byl už v kontaktu a nastoupil jsem. Do cíle jsem se za sebe již neohlížel a dával jsem, co to šlo. Nakonec z toho byl bronz.