Jedna z nejslavnějších značek sportovního světa vstupuje do Česka. O víkendu 16.-18. srpna se uskuteční závod IRONMAN 70.3 HRADEC KRÁLOVÉ! Čeští triatlonisté si tak poprvé užijí na domácím území závod této legendární série, která byla u zrodu triatlonu.

IRONMAN je ikonou nejen v triatlonovém, ale v celém sportovním světě. Od svého vzniku v roce 1977 na Havaji je synonymem pro nejtěžší vytrvalostní závody na světě a každoročně láká na start téměř milion účastníků z celého světa ve více než 200 závodech na všech kontinentech.

Nyní se poprvé uskuteční také v Česku! Hlavní událostí celého víkendu bude závod ve středním triatlonu IRONMAN 70.3, součástí programu ale budou také závody na olympijských distancích IRONMAN 5150, štafety, dětské závody v aquatlonu, noční běh, prodejní veletrh IRONMAN EXPO a další doprovodné aktivity.

Centrum závodu se bude nacházet v samotném středu města po obou stranách řeky Labe. Přímo v řece se pak uskuteční plavecká část o délce 1,9 km. Závodníci se tak mohou těšit na krásné historické kulisy, ale i masivní diváckou podporu. Cyklistická trasa (90 km) je zavede do zvlněné krajiny kolem Třebechovic p. O., Českého Meziříčí a Jaroměře. Běžecká část (21 km) se odehraje ve čtyřech okruzích v centru města kolem soutoku Labe a Orlice. Cílovou rovinkou proběhnou účastníci na Masarykově náměstí.

Na startu budou stát profesionální triatlonisté, kteří budou závodit o prize money ve výši 15 000 dolarů, ale také amatérští sportovci. Ti budou v rámci věkových kategorií (Age Groups) závodit mimo jiné o 30 kvalifikačních slotů na závod mistrovství světa série IRONMAN 70.3.

Organizaci bude zajišťovat společnost Sport Evolution, která pořádá ironmanské závody již několik let v polských městech Gdyně, Varšava a Poznaň. Výraznou měrou se na akci bude podílet především město Hradec Králové a Královéhradecký kraj, pro které to bude jedna z nejprestižnějších sportovních akcí v historii.

„Při sestavování a plánování závodu pro nás bylo stěžejních několik bodů: přátelské prostředí pro závodníky, zasazení maxima tratí a zázemí do centra města a divácká atraktivita plavecké a běžecké části. Jsme přesvědčeni, že Hradec Králové je skvělým místem pro pořádání takto významné světové akce,“ říká ředitel závodu Roman Šinkovský.

Málokterá lokalita může nabídnout závodníkům i divákům tak bezprostřední zážitek během celé plavecké sekce, kdy díky nízkým břehům, náplavce a ochozům kolem Labe budou plavci vnímat atmosféru i okolí trati. „Cyklistická část nabídne kvalitní povrch, uzavřený okruh a malebnou krajinu východních Čech s výhledy na Krkonoše a Orlické hory. Běžecká část bude zase pestrou kombinací s rychle se střídajícím výhledy na historické dominanty Hradce Králové a průběhy městskými parky.“

Registrace do závodu budou spuštěny v druhé polovině října 2023 prostřednictvím stránek www.ironmanczech.com, aktuální informace najdete také na sociálních sítích.