Legendární závod dokončí 100. český triatlonista | Zbyněk Švehla chce jako první vozíčkář na světě zdolat vrchol Mauna Kea | Oba obdrží zbrusu novou BROKIS Cenu Vojtěch Hece

Pozornost triatlonového světa se opět stáčí k Havajským ostrovům, kde 14. října odstartuje nejslavnější vytrvalecký závod na světě – IRONMAN World Championship, mistrovství světa v dlouhém triatlonu. Na ostrov Havaj míří i pětice nováčků, z nichž jeden po návratu obdrží BROKIS Cenu Vojtěcha Hece. Stane se totiž 100. Čechem, který ikonický závod dokončí. Tato cena bude udělena také handicapovanému triatlonistovi Zbyňku Švehlovi, který se jako první vozíčkář na světě pokusí zdolat Mauna Keu, nejvyšší horu souostroví.

První ročník havajského Ironmana se uskutečnil v roce 1978, tehdy ještě na ostrově Oahu. Už o čtyři roky později stál na startu také první český závodník – Vojtěch Hec. Vynikající atlet, který se před svou emigrací do Švédska stal mimo jiné mistrem republiky v běhu na 10 km a v krosu, hned při svém prvním startu zvítězil v kategorii 50-54 let. Od té doby jej následovalo dalších 95 českých triatlonistů, kteří dokázali proběhnout cílem slavného závodu.

Vzhledem k tomu, že letos míří na start hned pětice nováčků, je velmi pravděpodobné, že některý z nich se stane 100. českým finišerem! Ten pak po svém návratu obdrží nově vytvořenou Cenu Vojtěcha Hece.

„Ačkoliv je historie českého triatlonu poměrně krátká, dokázali jsme zanechat na Havaji velmi významnou stopu. Až proběhne cílem stý Čech, bude to v historii našich havajských výprav velký mezník,“ říká Lenka Kovářová, předsedkyně České triatlonové asociace. „Je pravdou, že ČTA doposud podporovala, i vzhledem k systému dotací, spíše olympijský triatlon, do budoucna se ale chceme mnohem více zaměřit také na podporu neolympijských disciplín i na podporu závodníků v takzvaných age groups na evropské i světové úrovni. I proto vnímám tuto akci jako mezník a odstartování nové éry přístupu ČTA.“

Přiveze Helena Kotopulu první místo?
Jedním z adeptů na Cenu Vojtěcha Hece je Helena Kotopulu, která bude zároveň patřit k největším českým medailovým nadějím. Na Havaji by totiž ráda obsadila první místo ve své věkové kategorii. „O možném celkovém umístění nemám vůbec žádnou představu, ale určitě bych si přála čas pod deset hodin,“ říká ke svým ambicím. „Bojím se ale nárazového bočního větru, který může hodně zkomplikovat cyklistickou část. Také nevím, co udělají s mým plaveckým výkonem případné vlny.“
Právě havajský Ironman byl pro českou mistryni v dlouhém triatlonu i duatlonu prvotní motivací, kvůli níž s tímto sportem začala. „Přečetla jsem si knížku o Havaji, a představa Ironmana mě nadchla, chtěla jsem si vyzkoušet, jestli jeho distance dokážu zvládnout,“ vysvětluje 36letá závodnice.
Samotný fakt, že se jí loni podařilo na závod kvalifikovat, byl ovšem i pro ni velkým překvapením. „První dlouhý triatlon jsem absolvovala vloni v červnu,“ popsala. „Moc se mi to líbilo, a tak jsem oslovila triatlonistu a trenéra Petra Vabrouška, jestli by mě nechtěl připravovat. V září jsem se chystala na dovolenou na Mallorku a při té příležitosti jsem si chtěla vyzkoušet tamní triatlon. Že se mi tam po pouhých třech měsících spolupráce s Petrem podaří kvalifikovat na Havaj, to jsem rozhodně nečekala.“
Aby získala Cenu Vojtěcha Hece, bude muset předběhnout jednoho ze čtyř mužů. Ti sice stejně jako ona odstartují v rámci age groups, na trať se ale vydají o 15 minut dřív.

Dalším českým kandidátem na medaili v age groups bude Petr Soukup, ten již ale na Havaji závodil a Cenu Vojtěcha Hece tak získat nemůže.

 

Na handbiku na nejvyšší horu Havajského soustroví
Již jistým držitelem Ceny Vojtěcha Hece je handicapovaný triatlonista Zbyněk Švehla, jehož život doslova symbolizuje těžký boj, jaký prožívají závodníci na trati. Ostatní triatlonisté se proto shodli, že prvním držitelem ceny nemůže být nikdo jiný než právě Švehla. Kdyby mu byla tato trofej udělena na filmovém festivalu, dostal by ji za „celoživotní přínos“.
Havajského Ironmana se zúčastnil celkem šestkrát a z toho čtyřikrát závod dokončil – stal se přitom teprve druhým závodníkem na vozíku, kterému se to podařilo. Plaveckou část absolvoval stejně jako ostatní závodníci, tedy bez speciálních pomůcek, cyklistickou část odjel na handbiku a běžeckou na sportovním vozíku.
„Ironman je pro každého triatlonistu tím největším závodem. U mě to je ale navíc umocněné tím, že se mi právě při triatlonu stal úraz a vypadalo to, že je se sportem konec. Když se mi tedy povedlo k triatlonu vrátit, a navíc na takovém závodě, tak to byl pro mě byl silný moment,“ vypráví.
Letos má ovšem Zbyněk Švehla na Havaji jiný cíl než slavný závod. Chce se stát prvním vozíčkářem, kterému se podaří vyjet na Mauna Keu, 4 205 m vysokou neaktivní sopku.
„Snažil jsem se jezdit co nejvíc v kopcích, absolvoval jsem i vysokohorskou přípravu v Alpách, což pro mě byla také novinka,“ popisuje Zbyněk svou přípravu. „Chtěl jsem se adaptovat na nadmořskou výšku, a pokusit se tak odolat výškové nemoci. Z té mám asi největší obavy, vůbec totiž nedokážu odhadnout, jak bude moje tělo fungovat ve výškách nad 3 000 metrů. Celá ta akce pro mě ale znamená hrozně moc – dovézt symbol české účasti na Ironmanovi na vrchol hory, skoro jako Frodo prsten, to je pro mě velká čest a samozřejmě také velká odpovědnost.“
„Na trase počítám s jednou kratší a jednou delší pauzou,“ nastiňuje svou taktickou přípravu. „Ze zdravotních důvodů by pro mě nebylo vhodné dvanáct nebo patnáct hodin v kuse sedět. Většinu trasy pojedu na silničním handbiku, který je lehčí, rychlejší a jede se na něm lépe. Část ovšem nevede po asfaltu, ale po štěrkové cestě, a tady má silniční handbike své limity. Proto mám pro tento úsek připravený jakýsi horský handbike, který má vpředu kolo se širším ráfkem.“

Trofej v odstínu lávy
Na vzniku Ceny Vojtěcha Hece nese velký podíl také Jan Strangmüller, který je členem nejvyššího managementu sklářské hutě BROKIS a zároveň zkušeným triatlonistou. On sám na havajském Ironmanovi závodil už třikrát (v letech 1999, 2002 a 2003) a letos bude znovu jedním z českých účastníků. „Na havaji jsem jednou získal první místo v age group a jednou jsem byl celkově dvaadvacátý, to je asi můj největší úspěch,“ popisuje. „Jsem moc rád, že se mi povedlo se znovu kvalifikovat, havajský závod je totiž pro triatlonisty něco naprosto výjimečného – jako mají tenisté Wimbledon, my máme Havaj.“
Cena Vojtěcha Hece má tvar trojbokého jehlanu s hranou 22,6 cm, což má symbolizovat vzdálenost 226 kilometrů, tedy součet distancí všech tří ironmanských disciplín. „Její podobu vymyslel moderátor České televize Stanislav Bartůšek. Symbolická je i volba materiálu – tedy skla. Havaj je sopečné souostroví a žhavé sklo trochu připomíná žhavou lávu. Lávu má připomínat i samotná barva trofeje.“

Pro více informací sledujte:
www.triatlon.cz
https://www.facebook.com/TriatlonNasBavi