Finále mistrovství světa (WTS) uzavřel závod štafet, do kterého v neděli 1. září nastoupili junioři společně se závodníky kategorie U23. Český tým vybojoval ve švýcarském Lausanne 12. místo.

Na každého ze čtyř členů štafety čekalo u Ženevského jezera 300 metrů plavání, 4,8 kilometru cyklistiky a 800 metrů běhu. Český tým šel na start ve složení: Alžběta Hrušková (juniorka), Tomáš Zikmund (U23), Iveta Fairaislová (U23) a Radim Grebík (junior).

Hned první úsek ale bohužel českému týmu nevyšel. Po plavání se Alžběta Hrušková dostala do druhého balíku, pak se ale na jejím výkonu podepsala únava z individuálního závodu a v běžecké části se propadala. Štafetu pak předávala na 21. pozici.

Tomáš Zikmund pak podal výborný výkon. V rámci svého druhého úseku si připsal pátý nejlepší čas a vrátil Česko do boje o elitní patnáctku.

Ještě výš posunula českou štafetu Iveta Fairaislová, po jejímž úseku bylo možné snít o umístění v nejlepší desítce.

Radim Grebík pak musel na svém úseku čelit nabité konkurenci, protože většina týmů postavila do finiše závodníky kategorie U23. Přesto se český junior dokázal na kole dostat do skupiny bojující dokonce o 7. místo! Do cílové brány pak přiběhl na 12. příčce, a to dvě a třičtvrtě minuty po vítězné štafetě Nového Zélandu.

„Výsledek považujeme za úspěch. Před závodem jsme si totiž říkali, že kdybychom se v konkurenci 23 štafet dostali do patnáctky, bylo by to dobré. Pokud do třináctky, tak velmi dobré,“ hodnotil výsledek reprezentační kouč Lukáš Vrobel.

Výsledky

Finále mistrovství světa, štafety, Lausanne, 1. září

Junioři+U23: 1. Nový Zéland 1:06:50, 2. Velká Británie 1:06:57, 3. USA 1:07:22 … 12. Česko 1:09:35

Kompletní výsledky najdete zde.