Hned devět českých reprezentantů se představilo ve velké triatlonové show ve francouzském Liévinu, kde se v sobotu 12. března uskutečnil závod Evropského poháru. Na nejlepší výsledek dosáhl Tomáš Zikmund, který obsadil 11. místo.

Akce v severofrancouzském městě je v triatlonovém kalendáři unikátní. Závodí se totiž v multifunkční atletické aréně, jejímž srdcem se pro tento super sprint stává 25m bazén. V jeho šesti drahách absolvují triatlonisté 150m plaveckou část. Tříkilometrová cyklistika se pak stejně jako kilometrový běh odehrává na tartanovém oválu pod strmými tribunami se skvělou diváckou kulisou.

Závodníci nastupovali do jednotlivých rozjížděk po dvanácti. Z každé kvalifikační jízdy postupovalo 6 žen a 4 muži přímo do semifinále, ostatní museli do oprav. V každé ze tří semifinálových jízd byla ve hře čtyři postupová místa do finále A, čtyři do finále B.

Z českých závodníků přímo do semifinále postoupili Dana Přikrylová, Tomáš Kříž a Tomáš Zikmund, který v kvalifikačních jízdách zazářil druhým místem.

Do oprav museli Heidi Juránková, Michaela Štěrbová, Filip Michálek, Filip Václavík, Lukáš Juránek a Filip Tlamka. Do semifinále se probili ještě Juránková, Štěrbová a Michálek. Závod naopak v této fázi skončil pro Václavíka, Tlamku a Juránka.

Ze semifinále už se mezi nejlepší probil jediný český reprezentant – Tomáš Zikmund, který se rval o účast ve finále A v těsném finiši. Zpočátku se zdálo, že mu čtvrté postupové místo o centimetry uniklo, jeden z jeho soupeřů byl ovšem diskvalifikován, a tak český reprezentant postoupil mezi 12 nejlepších. Juránková s Křížem prošli ze semifinále do finále B, ve kterém si česká reprezentantka připsala 6. místo a celkově tak obsadila 18. pozici. Kříž byl v malém finále 9. a v konečné výsledkové listině mu patří 21. příčka.

Ve finále se Zikmund dlouho snažil držet krok s hlavní skupinou – z vody šel na jejím konci, ale v kontaktu s ostatními. Na kole zpočátku na desetičlenný balík ztrácel, přesto se do něho dokázal dotáhnout a z druhého depa šel na 11. příčce. V běhu tuto pozici udržel a patří mu i v konečné výsledkové listině. Zvítězil dvojnásobný mistr světa Vincent Luis.

„Závod pro mě začal v rozjížďkách velmi dobře – dokončil jsem druhý za mistrem světa z K23 a pořád jsem měl dost sil. Čekala mě čtyřhodinová pauza na doplnění energie. Semifinále už bylo o hodně těžší a dovoluji si tvrdit, že jsem zaběhl svůj nejlepší běh, přesto jsem byl v cíli zklamán kvůli 5. místu. Až po pár minutách se nálada zvedla, když vítěze našeho semifinále diskvalifikovali za to, že v depu dojel na kole skoro až ke svému stojanu. Finále nakonec dopadlo z jedné strany výborně, protože je to můj nejlepší výsledek z EP, ale mrzí mě, že jsem nedokázal závodit v kontaktu s ostatními i ve finále A. Respektive běžet s ostatními, protože na kole jsem si je po pár těžkých momentech dojel,“ popsal své dojmy Zikmund.

Závod hodnotila i Heidi Juránková: „Jsem velice spokojena se svým výsledkem, protože je to můj úplně první závod v Elite kategorii. Vůbec jsem netušila, co od toho čekat. Můj první závod dne (rozjížďka) byla podle mě nejtěžší, nakonec jsem však jela čtyři závody celkově a v každém jsem se zlepšila o pár sekund v běžecké části. Samozřejmě mohlo to být lepší, ale zatím to nebyl A závod, takže je pořád na čem pracovat, ale nasbírala jsem nové zkušenosti a závod mne neskutečně bavil. Atmosféra byla nepopsatelná, ohromné množství diváků. V hale nebyl nejlepší vzduch, ale možná to bylo tím, že jsem nikdy v hale nezávodila, a tak na to nejsem zvyklá. Určitě bych mohla doporučit tento závod a rozhodne ho plánuji jet příští rok znovu.“

Kompletní výsledky a konečné umístění všech českých reprezentantů najdete zde.