Tečku za Českým pohárem v terénním triatlonu udělala XTERRA Šumava, která se uskutečnila v sobotu 2. září v Bližší Lhotě u Lipenské přehrady. Jejími vítězi se stali Němci Sebastian Kuefner a Eva Denglerová.

XTERRA Šumava jako kdyby byla protikladem závodu XTERRA CZECH. Zatímco do Prachatic se k tradičnímu a renomovanému závodu sjíždějí největší hvězdy světového terénního triatlonu a nabitý třídenní program je rozepsaný na minuty, tak v Bližší Lhotě vládne pohoda. „Klidné prostředí druhé strany Lipna v okolí Bližší Lhoty jako kdyby bylo vytvořeno pro triatlon tak, jak vznikl. Bez front na registraci, bez stovek kilometrů reklam, bez stresu, přitom ale s krásnou tratí a atmosférou, kterou pamatují i legendy českého triatlonu, které mimochodem stály na trati,“ říká ředitel závodu Michal Piloušek.

V loňském roce vznikla XTERRA Šumava jako první triatlon pro gravel biky. Ve druhém ročníku pak pořadatelé připojili kratší závod sprint na polovičních distancích, hlavní událostí ale zůstává závod o distancích 2 km plavání, 70 km na horském nebo gravel kole s 1000 nastoupanými metry a na závěr půlmaraton v terénu.

„Naším cílem bylo spojit terénní a silniční komunitu a nabídnout závod pro všechny. Myslím, že účast je přesně 50/50. Zatím máme limit účasti 100 osob, abychom vyšli vstříc majitelům pozemků. Příští rok se ale pokusíme počet v povoleních navýšit na 200. Potenciál závod určitě má,“ vysvětluje Piloušek.

Ten na start pozval i triatlonové legendy, na tratích sprintu se představili například Tomáš Petr, Jan Strangmüller, Michal Piloušek starší, omluvili se Petr Vabroušek i další, ale i přesto právě tito závodníci jsou symbolem pro tento nový závod. Právě setkání přátel, posezení před závodem i po něm, vzpomínky na proběhlou sezónu i dokončený závod, to vše bylo v areálu Knížecí cesty ve vzduchu.

Vítězi dlouhého závodu se stali němečtí závodníci, Sebastian Kuefner zvítězil mezi muži, druhý byl Estonec Rait Pallo, třetí další Němec Uwe Kramp. „Závod je to krásný, ostatně jako všechny XTERRA akce v ČR, jel jsem všechny vaše závody a milujeme to tady,“ líčil v cíli radostně Kuefner.

Mezi ženami kralovala Eva Denglerová, druhá byla Lucie Hrabý a třetí Monika Svobodová. „Krásná příroda, trasa poctivá na gravelu i na MTB, přesně toto jsem od dlouhé XTERRY čekala. Perfektní mix!“ pochvalovala si Němka, která rozhodla vynikajícím během.

Krátký závod vyhráli Novozélanďan Stephen Woodwark a Němka Johanna Schmithová. Vloženou kategorii legend potom Jan Strangmüller. Závod byl jak součástí Českého poháru v terénním triatlonu, tak evropské XTERRA tour a kvalifikací na MS XTERRA pro rok 2024.