Po 13 letech se na Konopišti opět sešli triatlonisté. V minulosti se zdejší závod konal jako Český pohár i Mistrovství ČR, letos se vrátil na scénu na jako partnerský závod ČTA, který 17. července oslovil širokou veřejnost nádherným prostředím i skvělou atmosférou.

Poprvé se na Konopišti závodilo už v roce 1984, v dalších letech pak středočeský závod patřil k těm nejprestižnějším i nejlépe obsazeným. Letos se konala jeho obnovená premiéra. Nový organizační tým pojal letošní akci především tak, aby byla přístupná všem, kteří jen trochu sportují. Proto byly zvoleny distance odpovídající desetině dlouhého triatlonu: 380 m plavání, 18 km cyklistiky a 4,2 km běhu. Hlavní závod tak nesl název „Konopišťský MINIŽELEZŇÁK“.  Jelo se navíc po uzavřené trati, což ocenili všichni účastníci.

Při 1. ročníku se očekávala účast okolo 100 sportovců v hlavním závodě, protože nový závod to má v konkurenci se zavedenými akcemi vždy těžší. Propagace a nadšení organizačního týmu dostalo na startovní čáru celkem 169 jednotlivců a 18 štafet, takže konečné číslo bylo 223. V dětském závodě „PINKO Konopišťská JUNIORKA“ se sešlo 54 mladých sportovců ve věku 8-15 let. Konečný účet se tedy zastavil na 277 účastnících.

Ti nejlepší absolvovali závod pod 50 minut, ale všichni to zvládli pod 2 hodiny. Vítězem se stal Matěj Lukáš časem 49:30 min před Jiřím Fenclem a Ondřejem Gajdošem.

Mezi ženami dominovala s přehledem Lenka Fanturová s časem 57:03 před Nikolou Procházkovou a Zuzanou Pičmanovou.

Konopišťský triatlon se stal hned mezinárodní při svém prvním obnoveném ročníku.

Vítězem štafet se stala trojice složená z Američana, Francouze a Češky – Daniel Noah, Luc Delmotte a Terezy Martínkové časem 54:37 min.

Luděk Procházka, Triatlon Konopiště