3 dny, 7 přednášejících, 4 mezinárodně respektovaní trenéři. Mezinárodní trenérský seminář, který se uskutečnil od 13. do 15. prosince ve Sportovním centru Nymburk, měl nabitý program.

Už v pátek večer ho otevřela odborná přednáška o využití monitorovacího systému mySASY, který detailně popisuje vliv předchozího zatížení na vnitřní rovnováhu organismu a umožňuje tak stanovit další optimální tréninkový režim.

Rozdíl v tréninku na olympijský a dlouhý triatlon

Sobotní program otevřel svou přednáškou Luboš Bílek, který byl v minulosti osobním trenérem hvězdného Sebastiana Kienleho a v současnosti připravuje Maurice Clavela, Ruediho Wilda, Pietera Heemerycka, Andreasa Böcherera a také českého závodníka Tomáše Řenče.

Ve své přednášce se zaměřil například na rozdíly v tréninku na olympijský a dlouhý triatlon, na význam regenerace v tréninku, ale také na aktuální trendy v triatlonovém světě. Během své řeči také zdůrazňoval nutnost triatlonistů poznat co nejlépe své tělo, kterou upřednostňuje před analytickými údaji ze sporttesterů.

Po Luboši Bílkovi převzal slovo jeho svěřenec Tomáš Řenč, který letos prožil fantastickou sezonu. Aktuální český rekordman na trati dlouhého triatlonu přednášel o aktuální podobě svého tréninku v kontextu rodinného i pracovního života, ale také o jeho proměně po přechodu z olympijských distancí.


Zaznělo při přednášce Luboše Bílka

– Mistr světa ze soustředění, který se snaží každou jednotku jít vyšší než doporučenou intenzitou, nebude mistr světa na závodě. Odpočinek je důležitý.

– Odpočinek dělá mistry, ale člověk si ho musí zasloužit.

– Velká síla sportovce spočívá v tom, že se ozve, když se necítí dobře a trénink by podle něho neměl smysl.

– Triatlon je sport, ve kterém se zkratkami nikam nedostanete. Na nejvyšší úroveň potřebujete odpracovat 10 000 tréninkových hodin, což trvá 10 až 11 let.

– Důležité je znát svoje tělo. Nejsem velkým příznivcem wattů a tepů. První, co učím své lidi: poznej svoje tělo. Sebastian Kienle pak dokázal jezdit watty, které jsme měli v plánu, i bez wattmetru.


Odemykání lidského potenciálu

Třetím přednášejícím pak byl Jan Mühlfeit, bývalý evropský ředitel Microsoftu, který je dnes celosvětově respektovaným mentálním koučem. Spolupracuje s českými olympijskými vítězi, světovými šampiony a mnoha českými reprezentanty.

Je autorem myšlenky odemykání lidského potenciálu prostřednictvím rozvíjení talentu. Ve své přednášce se zaměřil na to, proč je důležitější pracovat na silných stránkách sportovce než na jeho slabinách.

Proč je důležité poznat svěřence do detailu

Nedělní blok zahájil skotský kouč Gordon Crawford, trenér švýcarské reprezentace i české závodnice Petry Kuříkové, který v minulosti působil v národních týmech skotské, anglické a irské triatlonové reprezentace, kterou doprovázel na olympijských hrách v Pekingu 2008.

Ve své přednášce zdůraznil význam osobního přístupu ke sportovci. „Pro Gordona jsem se rozhodla, protože se mě snažil co nejlépe poznat. Zajímal se o můj dosavadní trénink, o můj přístup ke sportu, o aktuální rozpoložení v osobním životě. S tím jsem se nikdy dřív nesetkala,“ potvrdila Petra Kuříková, která při přednášce s Gordonem Crawfordem spolupracovala.

Také skotský kouč potvrdil, že data z různých měření by neměla být pro sportovce klíčová. „Já sám data řeším, jsem jimi skoro posedlý. Ale nedávám je sportovcům, kteří se pak do nich často zamotávají. Data jsou jen moje práce. Pro sportovce je důležitý pocit,“ řekl Crawford, který také z toho důvodu alespoň jednou odjel každý trénink, který předepisuje svým svěřencům.

Z malých závodů až na olympijské hry

Posledním přednášejícím Mezinárodního trenérského semináře v Nymburce byl Jiří Seidl, dlouholetý kouč Venduly Frintové, který ji doprovázel od jejích prvních triatlonových závodů až po účast na olympijských hrách. Během svého bloku se podělil o své zkušenosti s tréninkem nejlepší české reprezentantky, které demonstroval na konkrétních příkladech.

Jiří Seidl také popsal různé fáze kariéry Venduly Frintové společně s málo známými aspekty, které ovlivňovaly její trénink, zdravotní stav i psychickou pohodu. Zároveň dal nahlédnout do fungování mezinárodních tréninkových skupin, ve kterýc spolupracují hvězdy světového triatlonu.

Trenérské zkoušky, bazén i wellness

Během víkendu se uskutečnily také zkoušky, kterými uchazeči o trenérské licence zakončili své studium. K dispozici byl také bazén a wellness, jimiž si posluchači semináře vyplnili volné chvíle mezi jednotlivými přednáškami.