O tituly v dlouhém duatlonu se bojovalo 12. května ve Sport areálu Klíny, kde se konal závod Krušnoman. Ten byl nejen mistrovstvím republiky, ale zároveň prvním dílem seriálu FORD CZECHMAN TOUR (Český pohár v dlouhém triatlonu a duatlonu). Z vítězství se radovali Lukáš Kočař a Lenka Králová.

Na účastníky čekala trať o těchto distancích: 5 kilometrů běh – 82 kilometrů cyklistika – 15 km běh. Závodilo se i na kratší trase 5-41-5, která se však nezapočítávala do Českého poháru. „Všechno se vydařilo a závodníci si to opravdu užili. I počasí vyšlo krásně,“ řekl Tomáš Langhammer, ředitel závodu. „Ohromně nás těší také účast – na delší trati závodilo 196 lidí. Celkem jsme ve všech kategoriích rozdali téměř 400 startovních čísel. A když k tomu připočítám veškeré lidi, kteří na závod přijeli, tak v areálu bylo 1 100 až 1 200 osob. To je víc než v zimní sezoně, kdy tu funguje skiareál!“

Očekávalo se, že v mužské kategorii se závod stane honem na Karla Zadáka, který Krušnomana vyhrál už šestkrát a nikdy tu nebyl poražen. Z trůnu ho mělo sesadit nabité startovní pole, ve kterém nechyběla řada elitních závodníků.

Úvodní běžeckou část s náročným stoupáním do sjezdovky zvládlo nejrychleji duo Tomáš Renč – Lukáš Kočař. Cyklistická část byla rozdělena do dvou okruhů a do čela se během ní propracoval Karel Zadák, který se vepředu držel s Lukášem Kočařem.

Druhý jmenovaný se pak na třech náročných běžeckých okruzích v krušnohorské krajině osamostatnil na čele, zatímco Karel Zadák se naopak startovním polem propadal. Závěrečný běh skvěle vyšel Petru Soukupovi, který se propracoval na druhé místo a cílovou branou proběhl se ztrátou 3 minut a 14 vteřin na Kočaře. Bronz si odvedl Lukáš Slatinský, který za vítězem zaostal o 7 minut a 8 vteřin. Karel Zadák finišoval na čtvrté příčce.

Kategorii žen kralovala hned od prvního běhu Lenka Králová. Jen se čtyřvteřinovým odstupem za ní doběhla do prvního depa Helena Kotopulu. Lenka Králová ale podala skvělý výkon také v cyklistické části, díky čemuž získala na čele závodu velmi komfortní náskok. Druhou nejrychlejší cyklistkou byla Jana Candrová, která se propracovala na druhé místo, třetí pak jela Petra Veselá. Všechny tři ženy si toto pořadí udržely až do cíle, přičemž vítězka si připsala výsledný čas 4:28:50.

Seriál FORD CZECHMAN TOUR bude pokračovat 2. června, kdy se koná Czechman Triatlon.