Na společné tiskové konferenci XTERRA a ČTA byly představeny atraktivní novinky, na které se mohou těšit terénní triatlonisté. Nejenže byl odhalen kalendář Českého poháru, ale olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý také oznámil svůj přestup k triatlonu.

„Vyznavači terénního triatlonu mají i letos šanci poměřit síly na pětidílném Českém poháru. Věřím ale, že tyto závody nejsou atraktivní jen pro zkušené triatlonisty, ale pro začátečníky mohou být ideální vstupenkou do pestrého triatlonového světa,“ řekl na tiskové konferenci Antonín Bauer, předseda České triatlonové asociace.

Hned první závod této sezony bude mít v pohárovém kalendáři premiéru. Součástí celé série se totiž stává ValachyMan v Novém Hrozenkově (24. června). „Jsme moc rádi, že jsme našli s pořadateli ValachyMana společnou řeč. Závod XTERRA Valachy bude novinkou, která k našemu sportu může přilákat nováčky,“ říká Nicholas Lebrun, technický ředitel XTERRA.

Následovat bude Dachsman Cvikov (9. července), Krušnoman Most (23. července), prachatická XTERRA CZECH (11.-13. srpna) a sezonu uzavře XTERRA Šumava v Horní Plané (2. září), kde se bude opět závodit na delších, ale méně technicky náročných tratích (2 – 70 – 21 km) s možností startovat na gravel biku. „Chceme přilákat závodníky, kteří nechtějí riskovat na horském kole, ale mají rádi pohyb v přírodě a dlouhé intenzivní zážitky,“ říká Lebrun, sám mistr světa XTERRA z roku 2005.

Vrcholem domácí sezony v terénním triatlonu bude už tradičně prachatická XTERRA CZECH. Do jihočeského města se přitom letos sjede historicky největší konkurence včetně mistra světa a čtyřnásobného vítěze závodu XTERRA Czech Arthura Serrierese nebo úřadující světové šampionky Francouzky Solenne Bulloinové.

„Máme již potvrzeno na 60 profesionálních závodníků, které doplní stovky amatérů. Věřím, že ročník 2023 bude největším z naší bohaté historie. Znovu by měl být závod vysílán přímým přenosem České televize,“ říká Michal Piloušek, ředitel závodu.

Prachatický závod byl vybrán mezi sedm nejkrásnějších terénních triatlonů na světě, které značka XTERRA nově spojila do světového poháru pod názvem XTERRA World Cup.

Jaroslav Kulhavý má novou výzvu: triatlon!

Nejúspěšnější biker české historie Jaroslav Kulhavý má pro rok 2023 novou sportovní výzvu: přestupuje mezi triatlonovou elitu. Olympijský vítěz z Londýna bude závodit ve světovém poháru terénních triatlonistů pod názvem XTERRA.

Ve své první sezoně přitom vyzkouší hned několik podniků světového poháru. Kromě závodů v Belgii, Německu a Itálii se mohou čeští fanoušci těšit z potvrzené účasti Kulhavého na podniku XTERRA CZECH v Prachaticích. „Znám z horských kol Španěla Ruzafu nebo Belgičana Carabina, oba jsou v top 5 světového XTERRA žebříčku, věřím, že jim mohu stačit. Chci přijet na čele z kola, uvidíme, na co pak bude stačit můj běžecký výkon,“ říká Kulhavý, který rozhodně nechce být v závodním poli jen do počtu.

Kromě již zmíněného domácího světového poháru bude dalším vrcholem Kulhavého programu závod Mistrovství světa XTERRA v italském Molvenu. „Mám okolo sebe řadu přátel, kteří mi pomáhají. Kromě Petra Vabrouška třeba i olympijského plavce a triatlonisty z TITAN TRILIFE Zlín. Věřím, že dokážu vyladit běh i plavání a budu konkurenceschopný.“