O víkendu 28.-29. srpna se uskutečnil mezinárodní triatlonový Závod olympijských nadějí za účasti mladých závodníků z Česka, Polska a Maďarska. V polském městě  Bělostok, kde se závod konal v rámci Polského triatlonového poháru za účasti více jak 120 triatlonových nadějí, se za Česko postavili na start čtyři dívky a čtyři chlapci.

Na konec prázdnin nezvykle chladné a deštivé počasí připravilo pořadatelům i triatletům opravdu tvrdou zkoušku. Ale v neděli, v den závodu nezbylo než pořadatele chválit. Cyklistické depo připravené, rozhodčí organizovali předání materiálu do depa, uzavřená cyklistická i běžecká trať. Závod na supersprintové trati (0,4 / 10/ 2,5) v osm ráno není nic jednoduchého za normálních podmínek, natož když voda v jezeře má 18 a vzduch 14 °C, naštěstí neprší.

Teď již jen zbývalo se s tímto popasovat a samozřejmě i se soupeři i přes neobvyklé „nasazení“ do věkových kategorií, podle polských triatlonových pravidel, kdy spolu startují třinácti a čtrnáctiletí a dále pak věkové kategorie 15, 16 a 17 let.

V žákovských kategoriích mezi chlapci (13 -14) velmi těsně o dvě sekundy uniklo prvenství, ale zbylé dvě pozice na podiu patří českým závodníkům. Skvělé 2. místo a stříbrnou medaili si odváží Michal Švarc, Matěj Procházka obsadil třetí pozici. V závodě dívek patří Editě Pozlerové v zahraniční konkurenci krásná pátá příčka.

Při startu další věkové kategorie (15-16-17) to v silné konkurenci zejména skvěle připravených maďarských triatletů na medaile nestačilo. Naše slečny překonaly záludnosti plavání, cyklistiky a běhu, ale hlavně o dva roky starší soupeřky výborně a jejich výkony byly vyrovnané. O umístění Báry Jedličkové na 7. pozici, Karolíny Jarošové na osmé a Vandy Křížkové na 9. místě, rozhodovaly pouhé sekundy. Obdobně si v závodě s o dva roky starší konkurencí vedli i naši chlapci, kteří předvedli závěrečný finiš, jaký není často k vidění. Lukáš Plic i Jakub Mittner obsadili dělené deváté a desáté místo v naprosto shodném cílovém čase.

„Další ohodnocení v podobě třetího místa patří celému českému týmu v soutěži družstev,“ říká vedoucí výpravy Jan Vaněk. „Pochválil bych celý tým, který v Polsku byl, atmosféra závodu skvělá, vzájemná podpora mezi závodníky, týmová soudržnost a povzbuzování, prostě paráda!“ dodává.

Kompletní výsledky najdete zde.

Za ČTA Milan Kulman