V těchto dnech už mělo být soustředění triatlonové reprezentace na ostrově Gran Canaria několik dnů u konce, celý tým si ale musel prodloužit pobyt kvůli onemocnění COVID-19, které se prokázalo u několika závodníků. S plicními problémy je na místě hospitalizován trenér Lukáš Vrobel.

Do města Maspalomas odletěli čeští reprezentanti pod vedením trenéra Lukáše Vrobela v sobotu 13. února. Na místě se pak k nim připojili další sportovci, kteří už na Kanárských ostrovech trénovali v rámci klubových nebo individuálních kempů. „Celý program, logistiku a týmová opatření jsme se snažili nastavit tak, abychom minimalizovali riziko onemocnění a zároveň jsme reprezentantům umožnili trénovat v co nejkvalitnějších podmínkách, které by nyní v Česku neměli k dispozici. Proto jsme například hledali takové ubytování, na kterém se nebudou potkávat s jinými hosty,“ uvedl Martin Hotový, sportovní ředitel ČTA.

Na jihu Evropy se k přípravě sešlo 12 reprezentantů: Jan Čelůstka, Radim Grebík, Tomáš Kříž, Tomáš Zikmund, Lukáš Juránek, Filip Tlamka, Lukáš Kočař, Filip Michálek, Iveta Fairaislová, Alžběta Hrušková, Heidi Juránková a Petr Soukup, který na místě působí zároveň v roli fyzioterapeuta.

Většina sportovců se měla do Česka vrátit v sobotu 27. února, jejich plány ale změnila epidemie koronaviru. První příznaky se u některých členů týmů objevily ve středu ráno, tedy čtyři dny před odletem. Ještě večer pak jejich nákazu potvrdily antigenní testy. „Pozitivní sportovci byli samozřejmě okamžitě izolováni od zbytku týmu. I tak se ale nákaza potvrdila v následujících dnech také u několika dalších sportovců, a to v obou apartmánových domech, které má český tým k dispozici. V tuto chvíli už se šíření naštěstí podařilo zastavit,“ říká Martin Hotový. „Žádný ze sportovců neměl závažný průběh a v těchto dnech už se cítí dobře.“

Další průběh soustředění pak zásadně nabourala epidemická opatření na Kanárských ostrovech, která nařizují desetidenní karanténu každému, kdo se setká s nakaženou osobou. Sportovci tak museli další cyklistické tréninky absolvovat na trenažérech a pro plavání měli k dispozici pouze rekreační bazén na ubytování, o to intenzivněji ale jejich trénink doplnilo posilování.

Vzhledem k tomu, že k nástupu do letadla je po absolvování karantény potřeba také negativní test, nemohou v tuto chvíli reprezentanti odletět do Česka. Významná část týmu by se měla vrátit 13. března, na kdy jsou k dispozici první volné letecké spoje.

Za týmem odlétá další trenér

Ani v dalších dnech se ovšem nevyhnuly týmu zdravotní komplikace. V úterý 2. března byl s plicními problémy hospitalizován v nemocnici na pozorování trenér Lukáš Vrobel. Ani opakované testování u něho přitom neprokázalo přítomnost koronaviru, na který jeho tělo může mít protilátky po podzimním prodělání této nemoci.

„Z toho důvodu narychlo odlétá za českým týmem trenér juniorské reprezentace Radek Eliáš, který nejenže povede tréninky po zbytek kempu, kdy už závodníci nebudou muset být v karanténě, ale zároveň bude podporou pro sportovce při případných dalších nečekaných událostech a bude připraven pomoci s odjezdem Lukáši Vrobelovi. Pro Radka jsme se rozhodli i z toho důvodu, že soustředění se účastní také několik juniorských reprezentantů,“ říká Martin Hotový. „Pokud bychom museli kemp znovu prodloužit, což by nastalo v případě dalšího onemocnění a nové desetidenní karantény, na soustředění bychom se vystřídali. Pracujeme na tom, aby zbytek tréninkového kempu proběhl co nejklidněji a celý tým se bezproblémově vrátil do Česka.“