Již po osmnácté se v Týně nad Vltavou sešli kvadriatlonisté na kanoistickém stadionu Valcha. Tentokrát bojovali ve středním kvadriatlonu o tituly mistrů Evropy. Součástí závodu bylo i mistrovství ČR.

Na start závodu, který je složen z 1,5km plavání, 36,5 km cyklistiky, 8 km jízdy na kajaku a 10 km běhu, se postavili závodníci ze šesti zemí. Nejsilnější zastoupení mělo kromě Česka také Německo a Maďarsko. Mezi těmito reprezentacemi byli i největší favorité na vítězství. Nejdelší cestu měl reprezentant Portugalska, který přijel až z Azorských ostrovů.

Z českých závodníků byl na startu v současné době jeden z nejlepších závodníků světa Tomáš Svoboda, který letos již vyhrál závod světového poháru a byl druhý na mistrovství světa ve středním kvadriatlonu. Mezi ženami byla favoritkou zkušená Liza Teichert, několikanásobná mistryně světa i Evropy, která od roku 2012 nebyla poražena.

Po první disciplíně plavání se do čela závodu dostal s více než dvouminutovým náskokem Tomáš Svoboda před Ferezem Csimou z Maďarska  a Wiliemem Petersem z Belgie. Mezi ženami jako první vltavskou vodu opouštěla výborná plavkyně Franziska Eberhadt z Německa s náskokem necelých tří minut před Lisou Teichert a před domácí závodnicí Magdalénou Koberovou.

V cyklistické časovce, která se jela na 7,3 km dlouhém okruhu mezi Týnem nad Vltavou a Neznašovem, se za Tomáše Svobodu zařadil Belgičan Wiliem Petersen, kterému se podařilo snížit ztrátu na dvě minuty. Jako třetí z kola sesedal Ferez Csima. Cyklistická část závodu zcela zamíchala pořadím v ženách. Na první místo se posunula Lisa Teichert před Franzisku Eberhardt a další německou závodnici Susanne Walter. Magdaléna Koberová se ve své tradičně nejslabší disciplíně propadla na čtvrté místo se třicetisekundovou ztrátou na medailové umístění. Právě cyklistická část díky stoupání do Neznašova, které museli závodníci absolvovat pětkrát, vzala závodníkům nejvíce sil.

Na kajaku se belgický reprezentant Williem Peters dostal před Tomáše Svobodu a s téměř tříminutovým náskokem se pouštěl do běžecké části. Jako třetí vybíhal Ferenz Csima následován Leošem Roušavým. Mezi ženami se opět pořadí závodu zamíchalo. Na první příčce se s jistotou udržela Lisa Teichert. Na druhé se ale posunula Magdaléna Koberová za mohutného povzbuzování domácích příznivců.

Do běžecké části závodu na třetím místě vybíhala Franziska Eberhardt. Tomáš Svoboda v běhu ukázal, proč patří na světě mezi nejlepší kvadriatlonisty. Výborným během se již po prvním tříkilometrovém okruhu dotáhl na belgického závodníka a v cíli byl téměř o čtyři minuty před svým pronásledovatelem. Bronzovou medaili získala stálice závodního pole Leoš Roušavý.

V ženách se již v běžecké části pořadí nezměnilo. Cílovou pásku nad hlavu zdvihla Lisa Teichert před Magdalénou Koberovou a Franziskou Eberhardt. Magdaléna Koberová získala titul  mezi juniorkami.

Text: Jiří Kobera, foto: Miroslav Petřík