O víkendu 1. a 2. září se nejlepší čeští dorostenci zúčastnili evropského šampionátu své věkové kategorie. Pořádání tohoto závodu se zhostilo řecké Loutraki, kde nás přivítal chaos a pravidelné změny plánů, míst a časů akcí.

Ve čtvrtek proběhly semifinálové jízdy. Tady se nejlépe vedlo Radimovi Grebíkovi, který postoupil do „finále A“ z 2. místa. Heidi Juránková byla ve svém závodě také úspěšná a ze 7. pozice postoupila do „A finále“. Filip Michálek měl smůlu, dobře rozjetý závod mu překazil pád a 12. místem v rozjížďce postoupil do „B finále“. Lucka Kučerová po dobrém výkonu obsadila v semifinále 16. místo a postoupila do „B finále“.

Poté už pobyt v Řecku připomínal bitvu a ne závod. Řečtí pořadatelé si pravděpodobně spletli triatlonisty s gladiátory, kteří vydrží opravdu hodně. Ve finále B dorostenek jela Lucka Kučerová. A jela parádně! V cyklistické část závodu si počínala aktivně a přijela do depa v prvním balíku. Po závěrečném běhu skončila na 12. místě, které znamenalo celkové 42. místo z 90 účastnic. Do průběhu závodu však vjelo několik automobilů a technický delegát závody zastavil.  V té době už stál Filip Michálek na startovní čáře. Došlo ke změně tratí, odložení startu, prohlídce tratí a celý závod pak provázel chaos a zpoždění.

Po úpravě byly tratě cyklistiky hodně nebezpečné a provázené množstvím pádů. Pokračovalo se tedy závodem „B finále“ dorostenců a všichni jsme očekávali, jaký výkon předvede Filip po čtvrtečním pádu a jeho nechtěném „přátelství“ s řeckou silnicí. Vedl si dobře a z vody vylézal na druhém místě.  V cyklistické části se zabydlel ve vedoucí skupině, kde vydržel až do závěrečného běhu. Ten zakončil 8. místem. Vzhledem k pohmožděninám parádní výkon.

S napětím jsme očekávali, co nám přinesou souboje o medaile v obou startech. A jak se nám vedlo?

Heidi Juránková po slabším plavání předvedla velmi dobrý výkon na kole a při běhu, díky nimž doběhla do cíle pro konečné 27. místo. Pokud Heidi zlepší plaveckou část, můžeme se jen těšit na její souboje v triatlonové Evropě.

Pak už se nám s přibližně hodinovým zpožděním blížil start Radima Grebíka, který si svým výkonem v semifinále řekl o startovní číslo 4. Pasovalo ho to do role favorita závodu. Závod dorostenců byl opravdu rychlý a stejně tak nebezpečný. Radim výborně zaplaval ve vlnách a vylézal z vody v kontaktu s čelem závodu. V průběhu prvního okruhu z pěti se už pohyboval na čele balíku. Bohužel, při náběhu do druhého depa měl kolizi a následně problém s kolem. Na běhu předvedl Radim výborný výkon a posunul se na konečné 11. místo.

V neděli měl závod pokračovat závodem štafet, ale vzhledem k úrovni zajištění a dohodě se všemi trenéry byl plán upraven na aquatlonový závod štafet na tratích 300 m plavání a 1 km běhu. Vzhledem ke zdraví závodníků ideální varianta. Štafeta startovala v pořadí Heidi Juránková, Filip Michálek, Lucie Kučerová a finišman Radim Grebík. Českým závodníkům souboj vyšel a obsadili konečné 12. místo z 30 přihlášených štafet.

Všem českým závodníkům patří blahopřání za předvedené výkony. Absolutní nadvládu v dorosteneckých kategoriích potvrdili triatlonisté z Anglie, kteří zvítězili ve všech vypsaných závodech.