Pětice českých reprezentantů se zúčastnila ve španělském Banyoles evropského šampionátu dorostenců. Europe Triathlon Youth Championships Festival se v severovýchodním cípu Pyrenejského poloostrova uskutečnil 20.-23. července.

Dorostenci byli rozděleni do tří semifinálových rozjížděk po 28 závodnících. Také dorostenky jely tři rozjížďky, v každé z nich nastoupilo 24 dívek. Z každého semifinále postupovalo devět závodníků do finále A, další tři si pak zajistili boje o medaile díky rychlému času. Do finále B postupovala další třicítka triatlonistů s nejrychlejšími časy napříč semifinálovými jízdami. Závodilo se na distancích 0,3 – 6,6 – 1,6 km.

Na postup do finále A dosáhla ve třetí semifinálové rozjížďce Edita Pozlerová, která si účast v boji o medaile zajistila 8. místem. Ve finále A finišovala na 15. pozici, která je tak nejlepším českým výsledkem z evropského šampionátu.

Vanda Křížková obsadila v semifinále 14. pozici a svým časem si zajistila postup do finále B. V něm obsadila 4. místo.

Na nadějný výsledek dosáhl ve svém semifinále Jakub Mittner, který finišoval jako čtvrtý. To mu bezpečně zajistilo účast ve finále A. V něm sice vyplaval na úplném čele, při cyklistické části se ale propadal v první skupině a doběhl na 29. pozici.

Z první semifinálové rozjížďky mezi dorostenci se neprobil Matěj Procházka – finišoval jako 23. Stejné umístění si ve druhém semifinále připsal Michal Švarc.

Tečku za závodním programem udělaly smíšené štafety, ve kterých čtveřice Mittner, Křížková, Procházka a Pozlerová obsadila 12. místo v 25členném startovním poli.

Na startu ovšem stálo více štafet – některé země postavily více týmů a do závodu zasáhly také společné sestavy namixované ze zástupců více zemí. Ty ovšem nebyly klasifikovány v pořadí evropského šampionátu. Michal Švarc takto rozjížděl štafetu Europe II, která v neredukovaném pořadí obsadila 23. místo z 32 týmů.