Zastavil v průběhu závodu, aby pomohl zraněnému motoristovi. A neopustil ho, dokud nedorazila další pomoc. Česká triatlonová asociace ocenila Oldřicha Hofírka za jeho čin Cenou fair play.

Toto ocenění převzal Oldřich Hofírek z rukou Aleše Novotného a Ladislava Feierfeila v rámci slavnostního večera, při kterém byli 5. listopadu v Čestlicích u Prahy vyhlášeni vítězové Českého poháru a tradiční ankety Král triatlonu.

Potlesk od zaplněného sálu si zasloužil za svůj čin, který se stal 22. května při závodu PálavaRace. „Během druhého okruhu na kole jsem vyjížděl stoupání, na jeho horizontu byla zatáčka. V protisměru přijeli dva motorkáři – jeden ji projel, ale druhý ji nevybral, vjel do příkopu, následně vylétl do vzduchu a narazil do plotu,“ popsal Hofírek.

Zastavil, sesedl z kola a vydal se motorkáři na pomoc. „Naštěstí byl při vědomí a když se trochu rozdýchal, začal se mnou komunikovat. Bylo ale vidět, že je v šoku, protože se několikrát ptal, kde je a proč leží na zemi. To už u nás zastavovala další auta. Chtěl, abych ho přetočil do jiné polohy, ale to jsem mu opakovaně rozmlouval, protože po podobných pádech by se s člověkem nemělo hýbat. Tak jsem mu jen odklopil hledí, rozepnul bundu a sundal rukavice, aby se v tom vedru nepřehříval,“ řekl Hofírek, který pracuje jako voják z povolání, proto má s první pomocí zkušenosti.

Hofírek pak pokračoval v závodě až v momentě, kdy už byla na místě zajištěna další pomoc a blížili se také lékaři a hasiči. „Když jsem odjížděl, už proti mně přijíždělo hasičské auto. Co se dělo dál, to už nevím. Žádné další informace jsem o tom motorkáři nedostal,“ dodal triatlonista, který závod PálavaRace pojal jako přípravu na svůj první dlouhý triatlon. „Začátkem července jsem pak jel závod IRONMAN v Klagenfurtu, kde jsem si splnil svůj triatlonový cíl.“

Česká triatlonová asociace děkuje Oldřichu Hofírkovi za jeho přístup k celé události a nezištnou pomoc zraněnému motocyklistovi, při které šlo o víc než sportovní výsledek.