První závod v zimním triatlonu s českou účastí se uskuteční v Andoře 20. a 21. března. Na mistrovství světa se představí čtyři elitní závodníci. Na medailový úspěch budou chtít navázat Marek Rauchfuss s Anetou Grabmüllerovou.

České reprezentanty v andorském lyžařském středisku Naturlandie přivítalo téměř jarní počasí. „Pořadatelé mají problém se sněhem, v tuto chvíli tu žádný není. Pořadatelé se ale snaží a dneska mají sníh navážet,“ vysvětluje koordinátor zimního triatlonu Ivo Grabmüller. „Sněhové podmínky však nejsou jedinou překážkou. Závod se koná ve 2 tisících metrech nad mořem a v sobotu tam má být -13 stupňů a vítr 82 km/h,“ dodává.

První se na start postaví v sobotu ráno Aneta Grabmüllerová, která se loni vrátila k závodění po tříleté pauze. Na mistrovství světa v italském Asiagu vybojovala 9. místo, na Evropě jí patřila 5. příčka. „Mám za sebou téměř bezproblémový rok přípravy. Pokud o víkendu prodám formu, kterou jsem v posledních pár týdnech měla, budu spokojená,“ těší se na závod Aneta Grabmüllerová.

Dvě bronzové a jednu stříbrnou medaili má z mistrovství světa v zimní triatlonu Marek Rauchfuss. V sobotu tak bude patřit k hlavním favoritům. „Rád bych bojoval o zlato, ale doteď jsme neviděli tratě, takže nevím, co očekávat. Velkou roli bude také hrát vysoká nadmořská výška,“ říká Marek Rauchfuss. V elitním závodě mužů se představí v českých barvách i Ondřej Petiška a Adam Holomoucký. V závodech Age Groups budou startovat Ivo Grabmüller a Štěpán Holomoucký.

V neděli je na programu štafeta dvojic, ve které český tým ve složení Grabmüllerová – Rauchfuss bral překvapivý bronz. „Věřím, že na medaili opět máme, ale závod letos bude asi mnohem vyrovnanější. Na startovce je 9 týmů a víme, že některé mají silnější složení než vloni,“ přibližuje naděje české dvojice Ivo Grabmüller.

Pro české zimní triatlonisty je mistrovství světa jediným závodem, který v této sezoně absolvují. Na světový pohár kvůli opatřením neodcestovali. Mistrovství Evropy, které mělo hostit Rumunsko, bylo odloženo na konec roku. Závod se bude konat za přísných covidových opatření. Každý účastník mistrovství světa musel mít před odletem negativní test. Před startem se musí prokázat zdravotní potvrzením a podstoupit antigenní test.

Závod žen odstartuje v 8 hodin. Muži se na start postaví v 10 hodin. Závod je možné sledovat živě na triathlonlive.tv.