Výborným výsledkem končí pro český triatlon tato mezinárodní sezona! Tereza Zimovjanová obsadila v posledním letošním závodě Světového poháru 11. místo! Ve španělské Valencii tak dosáhla na zatím největší úspěch své kariéry. Závod ovládla Britka Beth Potterová.

Z vody šla česká reprezentantka po 750 metrech plavání ve valencijském přístavu na 20. pozici, když na nejrychlejší plavkyně ztratila 24 sekund. „Ve vodě jsem se cítila hrozně. Sice jsem odjela do Valencie o dva týdny dřív, abych mohla plavat, ale stejně byl ten tréninkový výpadek hrozně znát. Když člověk pár týdnů nemůže do vody, hodně se to na něm podepíše,“ líčila po závodě. „V úvodu jsem tam zůstala zavřená, na konci jsem pak ztrátu rychle stahovala. Díky tomu se mi na poslední chvíli podařilo chytit skupinu silných cyklistek.“

Po prvním depu se na čele oddělila šestičlenná skupina triatlonistek, už během prvního ze čtyř pětikilometrových cyklistických okruhů ale byla dostižena. „Měla jsem štěstí, že jsem na kolo šla s Nicolou Spirigovou a Lisou Tertschovou, střídaly jsme se a podařilo se nám dojet na čelo,“ líčila česká reprezentantka. Ostré tempo pak až do druhého depa udával početný balík více než dvaceti závodnic. „Plavání i cyklistika mě stály hodně sil, vůbec jsem si nedovedla představit, jak ještě poběžím.“

Do pětikilometrové běžecké části šla Tereza Zimovjanová ze 16. pozice s odstupem několika vteřin na vedoucí Němku Lisu Tertschovou, kterou ale brzy předstihla Britka Beth Potterová. Loňská mistryně Evropy si skvělým běžeckým výkonem zajistila první místo. Druhá skončila v dramatickém finiši Švýcarka Nicola Spirigová, která těsně předstihla třetí Lisu Tertschovou a čtvrtou Brazilku Luisu Baptistaovou.

Tereza Zimovjanová si v běžecké části připsala patnáctý nejrychlejší čas, když pětikilometrovou trať zvládla za 17:44. „Byla jsem sama překvapená, že se mi běželo docela dobře,“ dodala česká závodnice, která obsadila konečné 11. místo v čase 57:38 a s odstupem 63 vteřin na vítězku.

Po loňském ukončení studia ve Spojených státech amerických a plnohodnotném návratu k triatlonu udělala 24letá reprezentantka obrovský výkonnostní skok, který ji přinesl i dosud nejlepší životní výsledek. „I s ohledem na to, že jsem mohla plavat jen dva týdny, tak mám z toho výsledku velkou radost. V kariéře ho zatím řadím jasně nejvýš!“

Sezona, ze které zůstalo jen torzo

Kvůli celosvětové epidemii koronaviru zůstalo z letošní mezinárodní triatlonové sezony pouze její torzo – ze sedmi závodů mistrovství světa se uskutečnil jediný, z plánovaných 15 závodů Světového poháru proběhly čtyři (jedním z nich byl skvěle obsazený závod v Karlových Varech).

Nyní sezonu uzavřel Světový pohár ve Valencii, konkrétně v tamním přístavu. Závodníci tak plavali 750 metrů v blízkosti superluxusních jachet, při 20km cyklistice čtyřikrát obkroužili přístavní zátoku a ve stejných místech se odehrál také pětikilometrový běh.

Výsledky

Světový pohár v triatlonu, Valencia, 7. listopadu 2020

Ženy: 1. Beth Potterová (V.Brit) 56:35, 2. Nicola Spirigová (Švýc.) 56:38, 3. Lisa Tertschová (Něm.) 56:39 … 11. Tereza Zimovjanová 57:38