Česko má tři nové evropské šampiony. Na multisportovním evropském šampionátu v Bilbau získali zlaté medaile Štěpánka Bisová, Jan Tománek a Julie Balcarová. V severním Španělsku se závodilo od 17. do 24. září ve středním a terénním triatlonu, silničním i terénním duatlonu, aquatlonu a aquabike.

Vrcholem šampionátu bylo mistrovství Evropy ve středním triatlonu, na jehož startu byla čtveřice závodníků v českých kombinézách. V elitní kategorii dosáhl na 11. místo Pavel Wohl: „Na jednu stranu jsem velmi spokojený se svým výkonem. Na druhou stranu mě mrzí, že kdybych ve vodě chytil první balík, mohl jsem pomýšlet na úplně jiný výsledek. Vyplaval jsem ve druhém balíku. Na kole jsem jel víceméně celou cyklistku osamocen. Když jsem na běhu zjistil, že přede mnou i za mnou jsou velké mezery, věděl jsem, že i kdybych zaběhl sebelepší čas, tak není moc šancí pomýšlet na lepší výsledek.“

Velmi dobře měl závod rozjetý také Jakub Langhammer, který do běhu vstupoval z 11. pozice. Pak ale kvůli zranění achilovky odstoupil.

Zlato si z Baskicka odvezl paratriatlonista Jan Tománek, který zvítězil v kategorii H1. „Extrémně těžký závod! Celou dobu nás provázelo deštivé počasí a v kombinaci s náročnou cyklistickou částí s převýšením 1300 metrů to vážně snadné nebylo,“ řekl.

Bronzovou příčku obsadila v kategorii 60-64 let Dana Hyláková.

Evropský titul získala v terénním duatlonu Štěpánka Bisová, která byla nejrychlejší mezi závodnicemi do 23 let. V elitní kategorii obsadila 7. místo. Mezi muži Česko reprezentoval Petr Cmunt, který vybojoval 10. příčku.

Stejná dvojice závodila také v terénním triatlonu, kde byl Cmunt sedmnáctý a Bisová dvanáctá. V redukovaném pořadí závodnic do 23 let pak obsadila talentovaná triatlonistka 6. místo.

Medailovou radost přinesl Česku také závod v aquabike. Postaraly se o ni Julie Balcarová, která zvítězila v kategorii 18-19 let, a Dominika Josefová, která si odvezla stříbro z kategorii 25-29 let.

Čeští reprezentanti nechyběli ani v aquatlonu, ve kterém Šimon Koblížek nastoupil do elitního závodu. V něm obsadil celkové 15. místo, v redukovaném pořadí závodníků do 23 let pak obsadil 8. příčku. Dominika Josefová byla osmá v kategorii 25-29 let.