V neděli 28.srpna 2016 viděly Karlovy Vary první start závodu Evropského poháru v triatlonu kategorie Premium na českém území. Na tratě se v deset hodin vydala třicítka elitních žen, odpoledne je pak následovalo 52 mužů.
Vítězka v kategorii žen Yulija Jelistratova ve fantastickém finiši dokázala až na cílové pásce přesprintovat Francouzku Periaultovou. V těsném závěsu za nimi pak na třetím místě doběhla Italka Sára Dossenová.
Vítězka popsala závod slovy: „Před týdnem jsem závodila na OH v Riu. Domů jsem letěla skoro dva dny, po dalších dvou dnech jsem opět balila a zamířila do Karlových Varů. Před závodem jsem se cítila hodně unavená. Trať tady v lázeňském centru je opravdu nádherná. Plavala jsem překvapivě dobře, byla jsem čtvrtá celkem a druhá v tom velkém balíku. Kolo s variabilním profilem mi vyhovovalo, i když měnící se povrchy jsou dost náročné a vyžadují neustálou pozornost. Na běhu jsem se snažila být ve vedení, ale soupeřky nasadily opravdu vysoké tempo. Musela jsem se opakovaně přesvědčovat „Julio, běž, běž!“. Několikrát jsem to chtěla vzdát. Závěrečný sprint pro mne znamenal již třetí vítězství tímto způsobem v letošní sezóně. Jsem moc šťastná!“
Na tratích v Karlových Varech byly vidět také české reprezentantky. Petra Kuříková udávala tempo cyklistickému balíku, který mohutně dotahoval po plavání vedoucí Australanku Danielle De Francesco. Petra dokončila závod na 10. příčce.
Jana Macháčová, která měla po plaveckém úseku odstup zhruba 2:20 minut, se dokázala díky výborné spolupráci třetí skupiny dotáhnout až druhého balíku a s Petrou Kuříkovou se pohybovaly na průběžném 4. a 5.místě. V běhu prokázala mladá české triatlonistka svoje kvality a patří ji ve startovním poli nabitém výbornými běžkyněmi konečná 15. příčka. Jana Brantlová závod dokončila na 20.místě a Hana Kolářová 22.

ETU Premium Evropský pohár – kategorie ženy:
1. Julija Jelistratova (UKR)
2. Leonie Periault (FRA)
3. Sara Dossena (ITA)
Kompletní výsledky na: http://czechtriseries.cz/results/race/2245

Rytmus závodu mužů kategorie Elite udával od počátku stříbrný olympijský medailista z OH v Rio de Janeiro Jonathan Brownlee. Plaveckou část spolu s ním nejrychleji zvládli Raul Shaw a Anthony Pujades. Na kole sbírala dvojice Brownlee – Pujades cenné půlminuty s každým kilometrem. Na čtyřech běžeckých okruzích v centru Karlových Varů soupeřil Brownlee již jen sám s časem a traťovým rekordem. Ten platný z roku 2008 o hodnotě 1:49:22 se otřásal až do závěrečného kola běhu. Brownlee však nasbíral dvě penalizace a traťový rekord tedy odolal. ETU Premium Evropský pohár však vyhrál rozdílem světové extratřídy. Právě Světový pohár v 2017, o který si pořadatelé vydařeným závodem v Karlových Varech důrazně řekli, by mohl být další pozvánkou pro triatlonisty světové úrovně do tohoto lázeňského města.
Výbornými výsledky se blýskli také čeští reprezentanti. Jan Čelůstka až do závěrečného běžeckého okruhu kolem karlovarských kolonád bojoval o 4. příčku, a to za mohutné podpory domácího publika. Honza řekl: „To umístění je skvělé. Díky Jonathanovi dostal závod jiný rozměr. S pátým místem jsem spokojen.“ Františkové Linduška a Kubínek se v tropických teplotách, které v Karlových Varech panovaly celý víkend, rozhodně v evropské konkurenci neztratili (13. a 15.místo). Závod dokončila na 21.místě také jejich týmový kolega Jan Volár.

ETU Premium Evropský pohár – kategorie muži:
1. Jonathan Brownlee (GB)
2. Anthony Pujades (FRA)
3. Simon Viain (FRA)