Série XTERRA vyvrcholila v neděli 28. října světovým šampionátem na havajském ostrově Maui. Z českých zástupců si nejlépe vedl Karel Dušek, který obsadil celkové 10. místo.

Na Havaji se terénní triatlonisté museli utkat s mimořádně náročnou tratí. Závod o distancích 1,5 km plavání, 32 km horské cyklistiky a 10,5 km běhu komplikovalo nejen náročné převýšení, ale také bahnitá trať v cyklistické části.

Právě při cyklistice skončily naděje na skvělé umístění Lukáše Kočaře, který odjížděl na Havajské ostrovy s velkými ambicemi. Ty potvrzoval od samotného startu a také na kole se držel v elitní pětce. Po pádu ale musel odstoupit kvůli technickému problému s kolem.

Na nejlepší umístění tak z českých závodníků dosáhl Karel Dušek, který obsadil celkové 10. místo a vyhrál svou věkovou kategorii 20-24 a byl vůbec nejrychlejším závodníkem Age Groups.

Na 16. místě celkově finišoval Ondřej Petr, který skončil v kategorii M20-24 druhý.

35. místo si v absolutním pořadí připsal Pavel Jindra. V kategorii M40-44 mu stačilo na druhé místo.

Do nejlepší stovky celkově se vešli ještě Václav Klakurka (87. celkově / 14. M35-39), Jan Berka (89. / 14. M25-29) a Marek Ščerba (99. / 7. M45-49).

Svou kategorii F35-39 dokázala ovládnout Jindřiška Zemanová, která mezi ženami obsadila 9. místo.

Na stupně vítězů vystoupila i Jana Brantlová, druhá v kategorii F20-24 a 15. v pořadí žen.