Michaela Štěrbová má za sebou velkou premiéru. Česká reprezentantka, která se věnuje triatlonu teprve druhou sezonu, nastoupila v sobotu 8. října ke svému prvnímu startu v prestižním seriálu mistrovství světa (WTCS). V italském Cagliari vybojovala v nejtěžší možné konkurenci 47. místo. Z vítězství se na Sardinii radovala Britka Georgia Taylor-Brownová.

Po 1500 metrech plavání vbíhala Štěrbová do depa až na 42. místě se ztrátou 52 sekund na nejrychlejší plavkyni, kterou byla Brazilka Lopesová. Na kole se pak dostala do čtyřčlenné skupinky na 41. až 44. příčce, které se v závěru 38km cyklistické části podařilo dostihnout závodnice před nimi – do druhého depa tak přijela v balíku na 26.-42. příčce. Na čele závodu výborně pracovala skupina jedenácti triatlonistek, které si na kole vypracovaly náskok přibližně minuty a třičtvrtě na další závodnice.

Pod modrým nebem a palmami si Štěrbová doběhla pro konečné 47. místo. Zvítězila Britka Georgia Taylor-Brownová, která byla v cíli o 12 minut dříve než česká reprezentantka.

„Se závodem úplně spokojená být nemůžu. V plavecké části jsem od sebe očekávala víc. Hned na začátku jsem si vybrala nováčkovskou daň, kdy se dlouho běželo k moři, což nemám ještě zajeté a hodně jsem tam ztratila. Pak jsem se spokojila s místem v balíku, což nebyl dobrý nápad. Pro mě jako bývalou plavkyni bylo to umístění po plavání hodně špatné,“ popisovala průběh závodu Štěrbová. „Kolo pak pro mě bylo asi nejlepší částí závodu, byť jsme na první balík ztrácely, tak se nám podařilo dostihnout skupinu před námi. Co se týče běhu, tak jsem počítala s tím, že to nebude dobré, protože mě dlouho limituje zranění paty.“

Pro Štěrbovou to byl první start v seriálu mistrovství světa v životě. S triatlonem totiž začala teprve před rokem a půl, kdy rovnou obsadila druhé místo na mistrovství republiky v olympijském triatlonu. Letos už dokázala český titul vybojovat, následně si připsala premiérové starty na Evropském poháru, Světovém poháru a na akademickém mistrovství světa, kde studentka medicíny vybojovala 6. místo.

V největším městě Sardinie čekaly na závodníky distance olympijského triatlonu. Plavecká část o délce 1,5 km byla rozdělená do dvou okruhů a uskutečnila se bez neoprenů ve vodách Středozemního moře. Cyklistika měřila „pouhých“ 38 km a závodníci ji absolvovali na rovinatém okruhu o délce 3,8 km, jehož technickou náročnost zvyšovaly ostré zatáčky. Desetikilometrový běh se pak konal ve čtyřech kompletně rovinatých okruzích.

Seriál mistrovství světa bude pokračovat o víkendu 6. listopadu na Bermudách.