Tento rok se v ČTA odehrávají zásadní změny hned v několika oblastech. Jejich cílem je nastavení celého systému tak, aby byl mnohem pružnější i konkurenceschopnější, a přispěl tak k zastavení postupného výkonnostního propadu našich sportovců na závodech mezinárodního významu.

Protože se jedná o ucelený proces, který začíná výchovou mladých závodníků, došlo k významným změnám už na úrovni SCM, které jsou následované vznikem dvou již fungujících triatlonových akademií v Plzni a Brně. Doufám, že se v dohledné době dočká také Praha.

Vrcholem a výstavní skříní našeho krátkého triatlonu pak má být nově vzniklý Top team, který by měl našim reprezentantům vytvořit  podmínky na přípravu srovnatelné s vyspělými triatlonovými velmocemi.

Ačkoliv to ani v nejvyspělejších triatlonových zemích není obvyklé a veškerá podpora ze strany státu bývá cílena pouze na olympijské sporty, chystá ČTA významné změny i v oblasti, která v současné době táhne domácí triatlon vpřed. A to jak z pohledu členské základny, tak i zájmu sponzorů a významu u nás pořádaných akcí. Ano, jedná se o střední a dlouhý triatlon, jehož popularita strmě roste a ve kterém ČR dokázala získat pořadatelství závodu světově významné série Challenge.

Na základě těchto faktů se ČTA rozhodla pro cílenou podporu středního a dlouhého triatlonu. Nebude se přitom jednat „jen“ o podporu elitních či perspektivních závodníků, ale také o podporu (i když v první fázi jen materiální) závodníků v rámci věkových kategorií. Přičemž důraz nebude kladen jen na závody pod hlavičkou ITU, pořádané v rámci multisportovních festivalů, ale také na „komerční“ seriály závodů světových sérií Ironman a Challenge, které byly doposud ze strany ČTA zcela přehlíženy.

Aby se mohli závodníci na plánované změny dostatečně připravit a žádný z nich nebyl diskvalifikován od možné finanční podpory, došli jsme ke stanovení ročního přechodného období, během kterého budeme monitorovat naše závodníky na závodech nejen ČP, ale i mezinárodního významu. Na základě posouzení jejich aktuální výkonnosti a možného výkonnostního růstu v daném odvětví dojde následně k vytvoření reprezentačního týmu podporovaného ČTA. Půjde především o nadějné závodníky, kteří závodí ve středním triatlonu. V případě dlouhého triatlonu bude podpora cílena i nadále spíše na konkrétní reprezentační akce. Také tady však proběhnou významnější změny.

Jen pro představu, jak by asi vypadal reprezentační výběr, kdyby plánované změny proběhly skokově bez přechodného období. Přímá podpora by pravděpodobně cílila na tyto závodníky: Lukáš Kočař, Jakub Langhammer, Pavel Petrásek, Přemysl Švarc, Petr Soukup, Simona Křivánková, Helena Kotopulu. Protože je ale potřeba doladit některé detaily v nastavení podmínek podpory, například povinnost startů v kategorii profesionálů (nikoliv věkových kategorií), a také vyhodnotit výhled ITU do budoucna, zda půjdou i nadále cestou multisportovních festivalů, nebo se více propojí s komerčními sériemi, nebudou změny v tomto roce tak razantní.

A když už jsem zmínil závodníky věkových skupin, budu také trošku konkrétnější. Byla stanovena nominační kritéria pro ME a MS v rámci středního triatlonu a multisportovních festivalů. Určena byla i podpora těch, kteří nás na těchto závodech mají zájem reprezentovat, a to v podobě závodního dresu nebo kombinézy v reprezentačních barvách (s možností umístění loga vlastního sponzora) a reprezentačního trička na náklady ČTA. Vše s možnosti dokoupení dalšího vybavení z reprezentační kolekce za značně zvýhodněné ceny. A to by měl být jen začátek.

Považuji za důležité, že se i mimo státem podporovaný OH triatlon daří nacházet nové způsoby podpory závodníků a že ČTA mění postoj k masovým triatlonovým akcím a komerční sféře. A že se svými projekty Triatlon pro děti a Můj první triatlon snaží o rozšíření členské základny tohoto krásného sportu.

Martin Matula, koordinátor neolympijského triatlonu