Český pohár v olympijském a sprint triatlonu odstartuje o víkendu 14. a 15. května ve Zlíně. Při dvoudenním klání toho ale bude ve hře mnohem víc než pohárové body. Bojovat se bude o mistrovské tituly v super sprintu a také o kvalifikační místa na mistrovství Evropy.

Loni se olympijští triatlonisté ve Zlíně se sezonou loučili, letos ji tam přivítají. Supersprint triatlon Zlín bude zahajovacím závodem letošního ročníku Českého poháru v olympijském a sprint triatlonu. V rámci nabitého dvoudenního programu se bude závodit o pohárové body, o české tituly a o kvalifikační místa pro mistrovství Evropy. Součástí harmonogramu jsou ovšem také závody štafet a OPEN závod pro rekreační sportovce.

„Náš závod je unikátní tím, že se jedná o jediný super sprint, který se v Česku koná v centru města a na velmi malém prostoru. Díky tomu mají diváci i závodníci výborný přehled o dění na trati a vidí všechno důležité,“ říká ředitel závodu Bob Komín. „Po čtyřech letech jsme získali statut mistrovství ČR ve věkových kategoriích i v celkovém pořadí. O tituly se přitom bude závodit oba dny – v sobotu se rozhodne o mistrech ve věkových kategoriích, v neděli o absolutním pořadí.“

Stejně jako v minulých letech se bude plavat ve venkovním 25m bazénu Lázní Zlín (300 m). Cyklistická část (6 km) se uskuteční na 1,5 km dlouhém cyklistickém okruhu, který bude během závodu uzavřený a v rámci kterého závodníci absolvují strmý výjezd po dlažebních kostkách i technický sjezd. Závěrečný běh (1,6 km) se odehraje na atletickém tartanovém oválu.

V sobotu nejprve závodníci absolvují rozjížďky s intervalovým startem. Na základě pořadí pak budou rozřazeni do semifinálových jízd po 16 závodnicích, přičemž budou dodržena tato pravidla: 8 míst v semifinále bude alokováno pro nejlepší dorostence, 8 míst pro nejlepší juniory a dalších 16 míst v semifinále I/II (pouze z nich bude možné postoupit do finále) bude přiřazeno dle absolutního pořadí v rozjížďce. Časy dosažené v sobotním semifinále pak určí pořadí mistrovství ČR ve věkových kategoriích (mimo kategorie dorostu a juniorů).

Postup do nedělního finále A si zajistí dva nejlepší dorostenci z každého semifinále, dva nejlepší junioři z každého semifinále a dále tři nejlepší závodníci v absolutním pořadí z každého semifinále. Další dva semifinalisté postoupí na základě svého času. Ostatní semifinalisty pak čeká finále B.

Ve finále se rozhodne nejen o vítězích Supersprint triatlonu Zlín, ale i o nových mistrech republiky a také o juniorských účastnících mistroství Evropy v super sprintu, které se uskuteční od 27. do 29. května v polském Olštýně. „Český pohár ve Zlíně je hlavním nominačním závodem. Na základě výsledku se nominují dva junioři a dvě juniorky. Dále může být případně uděleno po jedné divoké kartě,“ vysvětluje Nikola Štourač, sportovní ředitel ČTA.

Také díky tomu se ve Zlíně představí všichni talenti českého triatlonu, kteří se poperou o účast na jednom z největších závodů sezony této věkové kategorie. Pro zlínské diváky bude zajímavá také účast domácích triatlonistů. „Zúčastní se všichni reprezentanti našeho klubu, tedy Radim Grebík, Filip Václavík i Tomáš Kříž,“ dodává Komín.

Kromě finálových jízd se v neděli uskuteční také závody tříčlenných štafet, které jsou součástí Českého poháru.

Více informací o závodě včetně přesného harmonogramu najdete zde.