Čeští triatlonisté-studenti se v sobotu 1. září zúčastnili akademického mistrovství světa FISU, které hostilo švédské Kalmare. Nejlépe se dařilo Ondřejovi Olšarovi, který si doběhl pro 10. místo. Iveta Fairaislová obsadila 14. příčku.

Akademické mistrovství světa v triatlonu pro letošní rok hostilo švédské Kalmare, kam Česko vyslalo šest zástupců – Lukáše Červenku, Ondřeje Olšara, Jakuba Powadu, Ivetu Fairaislovou, Janu Macháčovou a Pavlínu Poláčkovou.

Pořadatelské skandinávské město připravilo pro závodníky dle očekávání náročné podmínky. Závod provázely chladné podmínky a vydatný déšť, které v kombinaci s technicky náročnou cyklistickou trasou způsobily hned několik pádů. Ty se naštěstí vyhnuly českému týmu, pro který se závod vyvíjel pozitivně.

Úvodní plavecká část se vydařila Lukášovi Červenkovi, který byl druhým nejrychlejším plavcem a dlouho se pohyboval na čele závodu. Začátek závodu se naopak příliš nepovedl Ondřeji Olšarovi: „Přestože jsem skvěle odstartoval, neplavalo se mi dobře a jen jsem se propadal. Ztráta po plavání nebyla malá, a tak jsem na kole sjížděl, co to šlo.“ V posledním okruhu se však Ondrovi podařilo dotáhnout do prvního balíku s Lukášem Červenkou, kde si vytvořil výhodnou pozici na čele závodu a do druhého depa tak vjížděl mezi vedoucími závodníky. Do závěrečné části vbíhal na 7. pozici v kontaktu na čelo závodu.

„Cyklistická část se na nohou dost podepsala a chvíli mi trvalo než jsem se rozběhl. Naštěstí se mi povedl finiš a doběhl jsem si tak pro 10. místo, což bylo i mým cílem. Takže jsem s výsledkem spokojen,“ hodnotil své vystoupení Ondra Olšar. Lukáš Červenka finišoval na 20. místě. Závod se nepodařil Jakubu Powadovi, který ztrácel především v cyklistické části a doběhl si pro 51. místo.

V ženách se nejlépe vedlo Ivetě Fairaislové

Se svým výsledkem byla spokojená Iveta Fairaislová, která obsadila 14. místo a dosáhla tak mezi ženami nejlepšího českého výsledku. „Při startu nedošlo k žádnému konfliktu, našla jsem si své místo a po delší době se mi v plavecké části zadařilo,“ pochvalovala si Iveta úvodní část závodu. „Bohužel jsem ztratila čas v prvním depu a ztratila tak kontakt na čelo závodu,“ popisuje vývoj závodu. Ztrátu se jí v cyklistické části nepodařilo smazat a do závěrečného běhu se tak vydávala na 17. pozici společně s Janou Macháčovou se ztrátou 40 vteřin na čelo závodu.

„Běželo se mi dobře, takže se mi povedlo seběhnout soupeřky z prvního cyklistického balíku. Nakonec z toho bylo 14. místo, se kterým jsem poměrně spokojená. Škoda prvního depa, mohla jsem být ve výsledkové listině trochu výš,“ balancuje Iveta Fairaislová. Jana Macháčová si doběhla pro 20. místo. Pavlína Poláčková po nevydařené plavecké části finišovala na 40. místě.

Závod smíšených týmů

V neděli byl na programu akademického mistrovství světa závod týmů. Počasí se ve Švédsku umoudřilo, a tak nic nebránilo hladkému průběhu závodu. Český tým nastoupil ve složení Iveta Fairaislová, Lukáš Červenka, Jana Machačová a Ondřej Olšar.

Výborně rozjela týmový závod Iveta Fairaislová, která se po celý svůj úsek držela v čele závodu a předávala na skvělém 3. místě. Lukáš Červenka se během svého úseku dokázal dokonce dotáhnout na vedoucí závodníky, ale v běžecké části mírně zaostal a štafetu předával Janě Macháčové na místě sedmém. Jana kvalitním výkonem tým o příčku vytáhla. Finišující Ondřej Olšar v těsném finiši 6. místo před týmem Švýcarska uhájil. „Šesté místo je určitě nad očekávání, všichni podali svůj maximální výkon a mohli se tak radovat ze skvělého výsledku,“ pochvaloval si výsledek vedoucí české výpravy František Schoval. Akademickým mistrem se stal tým Francie.