Česká triatlonová štafeta se prosadila do nejlepší desítky v závodě mistrovství světa. Výraznou porci bodů do světového žebříčku vybojovala v Hamburku čtveřice Grebík, Kuříková, Volár a Přikrylová. V historickém centru německého města zvítězila v neděli 10. července sestava Velké Británie.

Českou štafetu rozjel Radim Grebík, který si v sobotním individuálním závodě mistrovství světa připsal výborné 18. místo. A dařilo se mu také ve štafetách. Po plavecké části se dostal na kole do vedoucí čtrnáctičlenné skupiny, se kterou dojel do druhého depa. Po běhu předával štafetu Petře Kuříkové před zaplněnou tribunou na velmi nadějném 7. místě ve skupince na 3. až 7. příčce.

Česká reprezentantka naskakovala na kolo před nádhernou budovou hamburské radnice na 10. příčce, na kole pak zůstala ve dvojici s Brazilkou přibližně 15 vteřin za nejlepšími. Po běhu předávala jako desátá.

Jan Volár šel z vody s náskokem na Brazilce, ale také s výraznou ztrátou na soupeře před sebou. Proto kolo absolvoval sám na 10. pozici. A na tomto místě také svůj úsek zakončil, před sebou i za sebou měl přitom přibližně 20vteřinové mezery.

Finišmankou české štafety byla juniorka Dana Přikrylová, kterou čekala ostrá premiéra v seriálu mistrovství světa. Během cyklistické části se na ní dotáhla jedenáctá Brazilka, se kterou pak bojovala také na běhu. Přesto talentovaná reprezentantka dovedla českou štafetu do cíle na 10. místě se ztrátou 3:21 na vítěznou Velkou Británii.

Na každého člena štafety čekalo 300 metrů plavání v umělém jezeře Binnenalster, během kterých závodníci dvakrát plavali v tunelu pod širokým mostem. Cyklistická část měřila 6,5 km a stejně jako v sobotním individuálním závodě byla technicky velmi náročná – triatlonisté museli být velmi opatrní na úzké trati plné ostrých zatáček a otoček. Běžecká trať měřila 1,7 km.

Seriál mistrovství světa teď čeká dlouhá pauza. Další závod se uskuteční až 7. a 8. října v italském Cagliari.

Výsledky

Mistrovství světa, Hamburk (Německo), 10. července 2022

Smíšené štafety: 1. Velká Británie 1:20:50, 2. Austrálie +13, 3. Německo +20 … 10. Česko (Grebík, Kuříková, Volár, Přikrylová) +3:21