Je rozhodnuto. Český triatlon nebude chybět ani na olympijských hrách v Paříži. Postarala se o to Petra Kuříková, která se těší na svou druhou olympiádu. Účast v Paříži naopak těsně unikla Tereze Zimovjanové. S oběma závodnicemi i nejvyšším vedením ČTA se setkali novináři při tiskové konferenci v Praze.

Mediální setkání České triatlonové asociace se v tomto termínu obvykle koná při příležitosti zahájení nové sezony, tentokrát ale mělo ještě jedno velmi důležité téma: právě skončenou kvalifikaci na olympijské hry.

V kavárně Radiocafé, která se nachází v budově Českého rozhlasu, se tak novináři ze zpravodajských i lifestyle médií setkali s reprezentantkami Petrou Kuříkovou a Terezou Zimovjanovou, s reprezentačním trenérem Janem Čelůstkou, s předsedou ČTA Antonínem Bauerem a sportovním a technickým ředitelem Tomášem Petrem.

Jedna radost, jedno zklamání

Olympijská kvalifikace je uzavřena. Poslední body do kvalifikačního žebříčku měli triatlonisté možnost získat na závodě série mistrovství světa v italském Cagliari, kde se představily obě české reprezentantky. I když Petra Kuříková závod nedokončila, podařilo se jí na Sardinii uhájit poslední kvalifikační místo.

„Jsem moc ráda, že to vyšlo. Ted budu mít dva měsíce na to, abych se pořádně přichystala na Paříž. Tlak opadne a já se budu moci koncentrovat na závod,“ oddychla si.

Naproti tomu pro Terezu Zimovjanovou skončil závod zklamáním. Před jeho startem byla v kvalifikačním žebříčku čtvrtá pod čarou. Aby se do Paříže kvalifikovala, musela by dojet nejhůře dvanáctá a doufat přitom v zaváhání svých soupeřek. Obsadila ale 47. pozici.

Olympijská kvalifikace odstartovala už v květnu 2022, kdy se začalo bojovat o 55 míst pro muže a 55 míst pro ženy. Jen 26 mužů a 26 žen ovšem mohlo postoupit z individuálního olympijského žebříčku. Zbytek míst se dělí mezi sportovce nominované ve štafetách (22+22), reprezentanty pořadatelské země (2+2) a závodníky dle kritéria „new flag“.

Kuříková měla kvalifikaci rozjetou skvěle – hodně jí pomohlo vítězství ve Světovém poháru v Pontevedře nebo například čtvrté místo na SP v Brazílii. Série nečekaně dobrých výsledků jejích soupeřek v letošním roce ovšem její pozici ohrozila.

„Bylo pro mě těžké vyrovnat se s tlakem z té kvalifikace. Na začátku sezony se zdálo, že mám dostatečné množství bodů, pak se ale všechno neskutečně zamíchalo. Takže to byl boj až do poslední chvíle a bylo těžké se s tím vyrovnat. Ten tlak ale limitoval také další holky, protože měly podobné pocity jako já a v Cagliari také nedokončily,“ řekla Kuříková, která se bude v Paříži snažit vylepšit 30. místo z Tokia.

Naději si dlouho udržovala také Tereza Zimovjanová, kterou ovšem často provázela velká smůla. V úvodu kvalifikace ji limitovaly zdravotní problémy, přesto na konci minulého roku sebrala svými výkony dech celému triatlonovému prostředí. Když zajela páté místo na SP v Číně a třetí místo na SP v Jižní Koreji, zdálo se, že má olympiádu na dosah.

Zlom ovšem přišel na Světovém poháru v Chile, kde Zimovjanová finišovala na fantastickém druhém místě. Jenže následně byla diskvalifikována kvůli proběhnutí depem namísto jeho oběhnutí, což znamenalo úsporu maximálně několika vteřin. Toto rozhodnutí nezvrátilo ani podání protestu na místě závodu, ani následné odvolání České triatlonové asociace k organizaci Světový triatlon.

Pro Zimovjanovou je tato diskvalifikace o to fatálnější, že body z Chile by ji v olympijské kvalifikaci posunuly téměř na hranu nominace. Letos už česká reprezentantka svou ztrátu smazat nezvládla, i když byl její závodní program velmi nabitý a připsala si nadějné 11. místo na SP v Austrálii. V olympijské kvalifikaci skončila třetí pod čarou.

„Dost mě zasáhla minulý podzim ta diskvalifikace v Chile, kde jsem díky druhému místu mohla brát obrovskou porci bodů a být docela v pohodě v žebříčku v olympijské kvalifikaci. I když mě to zasáhlo, věřila jsem, že na jaře zvládnu body dosbírat. Zpětně vím, že jsem se měla zaměřit na tři, možná čtyři závody, a v nich zkusit zajet dobré výsledky. Nakonec jsem zvolila cestu jistoty a objela půlku světa, což bylo vysilující fyzicky i mentálně. A nakonec to stejně nestačilo. Jsem teď hodně vyčerpaná. Ale zároveň jsem si uvědomila, že tento sport mě baví a naplňuje. A je to jen moje volba, zda budu trénovat další olympijský cyklus i směrem k olympiádě v LA. A to ráda uskutečním. Myslím, že jsem na tyto olympijské hry měla, ale ne vždy se to sejde asi tak, jak si přejeme,“ uvedla Zimovjanová.

Navzdory tomuto zklamání bude mít Česká triatlonová asociace v Paříži dva zástupce. Už loni byl na olympijské hry nominován Petr Mužíček, který se Her zúčastní jako jeden z 28 rozhodčích.

V Paříži se budou konat tři triatlonové závody – kromě těch individuálních (30. července muži, 31. července ženy) se bude závodit ještě ve smíšených štafetách (5. srpna). Pro závody je připravena dechberoucí trať s plaveckou částí v řece Seině a s cyklistikou a během v nejhezčích místech francouzské metropole.

Domácí sezona startuje

Čeští triatlonisté se mohou těšit na nabitou sezonu. Už tento víkend se uskuteční legendární CZECHMAN, na jehož hlavní trať se postaví 700 závodníků z řad profesionálních i rekreačních sportovců.

K vrcholům domácí sezony bude patřit CITY TRIATHLON Karlovy Vary (6.-8. září), který bude opět součástí prestižní série Světového poháru. Vůbec poprvé se u nás uskuteční závod ikonické série – IRONMAN 70.3 Hradec Králové (18. srpna). Vynikající zahraniční triatlonisté zamíří také do Tábora na závod Evropského poháru juniorů (28. července) a do Prachatic na závod XTERRA CZECH (9.-11. srpna), který je součástí Světového poháru této série.

V Česku se ovšem bude závodit prakticky každý víkend, ČTA totiž organizuje hned tři triatlonové série Českého poháru – v krátkém triatlonu, v dlouhém triatlonu a v terénním triatlonu. Dohromady se jedná o celkem 23 závodů v 17 městech a dvou zemích.