Lukáš Kočař vybojoval stříbrnou medaili na mistrovství světa v terénním triatlonu, které se uskutečnilo v pátek 5. května na španělském ostrově Ibiza. Na výborné umístění dosáhla také Štěpánka Bisová, která byla desátá. V redukovaném pořadí do 23 let ale bere bronz! A do nejlepší dvacítky se vešel také Petr Soukup (19. místo).

Lukáš Kočař potvrdil, že se mu ve Španělsku daří. V minulosti už vybojoval bronz na světovém šampionát v terénním triatlonu v Pontevedře (2019). Čtvrtý pak byl v oblasti El Anillo – Extremadura (2021). Nyní dokázal svou španělskou bilanci ještě vylepšit!

Po plavecké části, při které závodníci absolvovali 1000 metrů ve vodách Středozemního moře, vbíhal do depa na 12. pozici se ztrátou 56 sekund na vedoucího muže. Na kole se pak na úzkých kamenitých stezkách rychle probíjel dopředu. A po 19,6 km sesedal z kola na první pozici. „Cyklistika byla technická a konala se na desetikilometrovém okruhu, takže jsem si ji v minulých dnech hodně najížděl a dnes jsem z toho těžil. V těch technických pasážích jsem si vypracoval náskok,“ řekl Kočař.

Do druhého depa přijel první, jen devět vteřin za ním byl ale Felix Forissier, se kterým vstupoval do běžecké části v těsném kontaktu. Při 6km běhu si ovšem vedl lépe Francouz, i když se Kočař dlouho držel za jeho zády.

„Welcome, Lukáš! Do toho!“ vítal španělský moderátor v cíli českého reprezentanta, který na první místo ztratil 25 vteřin. Třetí příčku obsadil bratr vítěze, Arthur Forissier. Druhý český reprezentant Petr Soukup bere 19. místo.

„Pro mě je to super výsledek. Jako cíl jsem si dal medaili, což se mi povedlo, takže musím být spokojený. Ale stejně mě mrzí, že jsem nevyplaval trochu líp, pak by se mi možná podařilo vyhrát,“ řekl Kočař, kterému teď už chybí do sbírky z MS jen zlato. „Asi se o něho ještě pokusím,“ říká s úsměvem český reprezentant, pro kterého dneškem závodní program na Ibize neskončil. V neděli se tam v rámci multisportovního MS pokusí o další úspěch, tentokrát v dlouhém triatlonu.

Do závodu žen nastoupila Štěpánka Bisová, která šla z vody na šestnáctém místě s mankem dvou minut a 38 sekund. Na kole se pak ale podobně jako Kočař posouvala dopředu – do druhého depa přijela na 11. pozici. O další příčku se pak posunula v běžecké části. Cílem proběhla na 10. místě se ztrátou 15:57 na vítěznou Italku Sandru Mairhoferovou. V redukovaném pořadí šampionátu do 23 let ale obsadila 3. místo!

Na všechny medailisty i české reprezentanty se mohou těšit také domácí fanoušci, kteří je uvidí v akci při závodě Světového poháru série XTERRA, který se uskuteční 11.-13. srpna v Prachaticích.

Výsledky

Mistrovství světa v terénním triatlonu, Ibiza (Španělsko), 5. května 2023

Muži: 1. Felix Forissier (Fr.) 1:33:19, 2. Lukáš Kočař +25, 3. Arthur Forissier (Fr.) +45 … 19. Petr Soukup +10:18

Ženy: 1. Sandra Mairhoferová (It.) 1:48:59, 2. Loanne Duvoisinová (Švýc.) +42, 3. Alizee Patiesová (Fr.) +1:31 … 10. Štěpánka Bisová +15:57