Shrnutí sportovního ředitele Martina Hotového nejen o plánovaných kempech pro mládežnické i seniorské reprezentace, ale také o školení trenérů, olympijské kvalifikaci nebo závodech mistrovství Evropy.

Poslední dny roku 2020 jsme trávili na sportovních kempech, které se uskutečnily ve Sportovním centru Nymburk. Seniorská reprezentace stihla svůj kemp absolvovat celý. Výběr dorostu a juniorů měl bohužel kemp o tři dny zkrácený, ale i tak se povedlo dost odtrénovat a svítalo nám na lepší časy. Věřím, že brzy se budeme moci k podobnému režimu vrátit a navážeme na něho společnými kempy všech skupin a výběrů. Rovněž sportovní centra a střediska (SCM, SpS) ostatně jako všechny sportovní kluby by určitě rády uspořádaly plnohodnotnou přípravu na sezonu 2021 včetně kempů.

Elitní senioři mají nyní sportovní zázemí komplexně zajištěno ve Zlíně (včetně bazénu). K dispozici je jim plně v místě možné centrální přípravy i reprezentační trenér. Hlavním programem je stále práce na technice. Výrazný prostor dostává silová příprava. V cyklistických jednotkách se velmi často využívají horská kola. Tréninkovou zajímavostí je, že se o tomto víkendu Radim Grebík zúčastní v rámci přípravy Mistrovství ČR v cyklokrosu.

Mladší skupiny mají kempy naplánovány od 10. ledna na Šumavě. Hypoteticky by tak měl už tuto neděli začít první rozšířený kemp žactva sezony 2021, který povede trenér dorostu a juniorů Radek Eliáš. Druhým trenérem budu já. Pokud se kemp nebude moci uskutečnit, což je bohužel velmi reálné, naplánujeme jej na pozdější termín. Dorostenecký a juniorským tým snad svůj kemp bez problémů začne, ačkoliv den jeho zahájení je naplánován už na 17. ledna. Ale chceme být na horách/venku a potřebujeme jen nějakou úlevu na ubytování, tak snad pro sportovce přijde.

Seniorský tým čeká první kemp v termínu 13.– 27. února na Kanárských ostrovech. Do té doby poběží společná příprava v domácích podmínkách. Vendula Frintová se od 9. ledna přesune na svůj zimně-jarní kemp do Portugalska, kde bude až do konce března. Petra Kuříková je společně se svoji mezinárodní skupinou a trenérem Gordonem Crawfordem ve Švýcarsku. Podmínky k přípravě jsou dle zpráv přímo od jejího trenéra v místě dobré a plnohodnotně trénuje.

Všichni, kteří pomýšlejí na účast na OH, také ladí plány přípravy těsně před olympiádou. Řadu informací z místa konání dostáváme od Českého olympijského výboru a neustále se snažíme být ve „střehu“ a mít vše předpřipraveno. Stále se totiž nevzdáváme plánu bojovat také o účast v soutěži týmových štafet.  Olympijská kvalifikace však nebude spuštěna dříve než 15. března, takže čas posouvat se v žebříčku se kvůli bodovému lockdownu výrazně zkrátil. Stejně tak nás trápí skutečnost, že stále nevíme, jak bude organizován kvalifikační závod štafet. Chybí také jeho přesný termín, což můžeme říct také o termínu a destinaci Mistrovství Evropy juniorů a Elite v olympijském triatlonu.

Akutní otázkou jsou pro mě nyní také termíny školení všech tříd trenérů. Bohužel nelze vůbec predikovat, kdy nám situace umožní školení uskutečnit. Přeci jen zimní a jarní termíny jsou velmi nejisté, a to nejen z důvodu vládních protiepidemických opatření, ale zároveň se dostáváme do termínové kolize se zimními kempy, jarními prázdninami nebo jarními zahraničními kempy účastníků školení (někteří z nich jsou již praktikujícími trenéry). Velmi jsou v tomto období vytíženi i samotní školící. Není to lehké, ale snad se povede vše vyřešit.

Přeji všem, aby toto složité období, které trvá i v počátku roku 2021, vydrželi zdraví, sportovali v rámci možností a nad vším si udrželi zdravý nadhled. Bohužel nemůže být vždy vše ideální…

Martin Hotový, sportovní ředitel ČTA