Na start Světového poháru v Lisabonu se v neděli 23. května postavily dvě české reprezentantky – Petra Kuříková si připsala 23. místo, Tereza Zimovjanová skončila kvůli krizi v běžecké části na 43. příčce. Zvítězila Švýcarka Nicola Spirigová, olympijská vítězka z Londýna.

Nad zátokou Tejo se od začátku závodu proháněl mimořádně silný vítr, který spolu s vlnami ztížil závodnicím nejen 1500 metrů dlouhé plavání, ale také 40km cyklistickou část rozdělenou do osmi okruhů s jedním stoupáním a 10km běh. „Vítr celý závod opravdu hodně ovlivnil,“ potvrdila Kuříková.

Podle očekávání šla jako první z vody Američanka Summer Rappaportová. Zimovjanová byla po úvodní části závodu na 39. příčce se ztrátou 1:17, Kuříková vybíhala na pláž o pět míst a osm vteřin později.

Obě české reprezentantky se dostaly do třetí cyklistické skupiny na 25. až 37. místě. „Zpočátku jsme před sebou viděly druhou skupinu, tak jsme se s Terkou snažily tahat, abychom je dojely. Jenže v té druhé skupině byla Nicola (Spirigová, pozn.), která je na kole jako raketa, takže se nám je dostihnout nepodařilo. A když už bylo jasné, že se to nepovede, tak se ztráta navyšovala,“ řekla Kuříková.

Zatímco na čele závodu se spojila první skupina s druhou, balík s českými reprezentantkami byl dostižen čtvrtou skupinou – celé startovní pole se tak rozdělilo na dvě poloviny. V té druhé přitom aktivně pracovala Zimovjanová, která byla v této části závodu velmi silná.

Do běhu vstupovala Zimovjanová ze 23. příčky, Kuříková ze 39. Už po prvním okruhu ale bylo patrné, že si obě reprezentantky pořadí pravděpodobně vymění. Zatímco Zimovjanová prošla v běhu velkou krizí, která by jiné závodníky zřejmě v podobné situaci přiměla vzdát, Kuříková běžela přes větrné počasí velmi lehce a posouvala se výsledkovou listinou vzhůru.

Jako první se prohnala cílem Švýcarka Nicola Spirigová, která proběhla modrou cílovou branou v čase 1:59:05. Petře Kuříkové patří 23. příčka, ze které ztratila na vítězku 2:40. „Vzhledem k tomu, že konkurence byla v Lisabonu opravdu velmi kvalitní a že jsem si připsala body do světového žebříčku, ve kterém bych si mohla polepšit, tak jsem s výsledkem spokojená.“

Tereze Zimovjanové patří ve výsledkové listině 43. místo se ztrátou 11:42.