Po tradičních soustředěních v Nymburce a na Churáňově zavítali žáci Sps A do Labe Arény nedaleko Roudnice nad Labem. Hlavním úkolem kempu bylo zlepšení cyklistických dovedností a trénink depa.

Den první (středa 17.4.)

Po malých zmatcích se nám podařilo ubytovat ve skromných pokojích, které byly nově vybudovány pro potřeby MS v rychlostní kanoistice 2018. Areál má sportovního ducha, i když většina sportovců zde trénuje hlavně na vodě. Krásný pětikilometrový okruh kolem veslařského kanálu máme takřka celý pro sebe. Počasí nám přeje, a tak si připadáme jako na soustředění ve slunné Itálii.

Z tréninkového hlediska nás první den čekalo 35 km, kdy jsme se zaměřili na kadenční šlapání. Po rozjetí následovala technika v podobě slalomu, obrátek a stability. Před samotným tréninkem depa jsme se zdokonalovali v naskakování a seskakování. V těchto dovednostech proběhla první soutěž, ve které zvítězil mezi chlapci Martin Kozojed, soutěž dívek ovládla Kateřina Hadravová.

Po kole následoval lehký běh a první lekce otužování. Studená voda se stane po dobu pobytu naším regeneračním prostředkem. Po večeři nás čekala ještě kratičká přednáška o bezpečné jízdě a komunikaci v cyklistickém balíku.

Den druhý

Po ranní rozcvičce a vydatné snídani jsme se vydali po krásné silnici a Labské cyklostezce do bazénu v Roudnici nad Labem. Zdejší nově zrekonstruovaný bazén byl našim žákům v dopoledních hodinách celý k dispozici a trénink tak proběhl hladce. Cesta zpět a hurá na oběd.

Odpolední blok začal přednáškou o cyklistice. Z teorie jsme rovnou přešli do praxe. Po rozjetí následovala technika a další alternace přechodových zón.

Den třetí – po stopách praotce Čecha

Na páteční dopoledne byl naplánován výjezd pod horu Říp s následným přezutím, výběhem, seběhem a sjezdem do Polabské nížiny. Po obědě následovala interaktivní přednáška pravidel v podání Petra Mužíčka. Ti nejlepší získali pravidla do kapsy. Následovala praktická ukázka toho, jak se má závodník chovat v přechodové zóně.

Odpoledne už na nás čekaly přechody se vším všudy, aby simulovaly to, co se děje při skutečném závodě. Plavání prozatím nahradilo posilování v podobě core, kliků apod.

Večer jsme si pak řekli pár vět o tom, jak mají vypadat boty na triatlonový závod a jaké jsou systémy pro co nejrychlejší nazutí a pohodlný běh.

Sobota v Labe Aréně – den čtvrtý

O víkendu se nám Labe Aréna zaplnila veslaři, kteří tu mají kontrolní závody. Vedle nás tu chodí olympionici, mezi nimi i Ondřej Synek, Miroslava Knapková či kanoista Josef Dostál. Proto náš program začal hodně brzy.

  • 5:30 budíček a rozcvička
  • 6:00 snídaně
  • 7:15 rozjetí, závod v časovce, vyjetí do Roudnice nad Labem
  • 8:30 plavání zaměřené na záběrovou fázi a cit pro vodu
  • 11:15 příjezd na ubytování, sprcha a oběd

Závěr soustředění

Předposlední den soustředění byla v plánu etapa kolem hory Říp. Odpoledne pak poslední doladění práce v depu. Večerní vyklusání kolem pískoven zakončilo plavání v již celkem prohřátém veslařském kanálu.

Na Velikonoční pondělí jsme naplánovali kritérium na liduprázdném okruhu. Vítězem se stal Šimon Michálek před Filipem Nýdrlem a Davidem Korousem. Mezi dívkami patřilo v těsném dojezdu prvenství Kateřině Hadravové před Danielou Radovou a Natálií Fraňkovou.

Všichni zúčastnění dostali cenné rady, jak trénovat před nominačním závodem. Teď už bude jen na nich, s jakou zodpovědností ke Zlínskému závodu přistoupí. Do vrcholu žákovské sezóny (ZON Příbram) zbývá už jen 6 týdnů. Šanci stát se žákovským reprezentantem mají všichni.