Čeští triatlonisté závodili o víkendu 13. a 14. května hned na třech kontinentálních pohárech – na evropském v Caorle, na africkém v M’Diqu a na americkém v Punta Caně. Jak si vedli?

Evropský pohár, Caorle

V severoitalském Caorle nemá závod Evropského poháru dlouhou tradici, poprvé se tu kontinentální soutěž konala během epidemie koronaviru. Pro české triatlonisty se ale stala pevnou součástí jejich termínové listiny. Na start se tak letos v elitní kategorii postavilo hned šest reprezentantů, kteří závodili na distancích sprint triatlonu.

Nejlepší výsledek si připsala Alžběta Hrušková, která obsadila 21. místo. „Start do závodu se mi vydařil skvěle, jelikož jsem se dostala rychle na čelo. Na první bójce jsem však ztratila hodně pozic ve skupině agresivních závodnic. Cyklistika byla technicky náročná a vyžadovala značnou míru koncentrace. I přes to se nám podařilo spolupracovat a přiblížit se čelu závodu a dojet druhou skupinu. Na běhu jsem se cítila dobře a v prvním kole seběhla hodně závodnic, takže se mi podařilo znovu své umístění vylepšit. Celkové dojmy ze závodu jsou kladné i přes několik chyb, které mě připravily o ještě lepší výsledek. Byl to také pro mě důležitý krok dopředu, protože vidím, že se mi s trenérem Maurem daří úspěšně kombinovat náročné studium i trénink a posouvat moji výkonnost,“ vzkázala z Itálie.

Skvěle měla závod rozjetý také Michaela Štěrbová, která byla po plavecké části na 5. místě. Do cíle ale dorazila na 32. příčce. „Ze závodu mám dost smíšené pocity. Pozitivně hodnotím plavání, kde jsem se poměrně v klidu držela vepředu, na kole jsem tak mohla jet v prvním balíku. Depa jsem ale měla hodně pomalá a na běhu mi dost došlo. Je přede mnou ještě spousta práce, ale věřím, že se v přípravě ubíráme správným směrem. Chtěla bych taky vyzdvihnout týmového ducha české juniorské reprezentace, všichni mocně fandili po celé trati závodu, což bylo super povzbuzení,“ zhodnotila závod.

Po vleklém zranění se na start postavila také Dana Přikrylová, která si odvezla 44. místo. Adriana Horňová si z Caorle odváží 60. příčku.

V závodě mužů se představila dvojice českých reprezentantů: Jan Volár obsadil 39. příčku a Filip Michálek figuruje ve výsledkové listině na 50. místě.

V Caorle se konaly také závody Evropského poháru juniorů, které byly zároveň kvalifikací na mistrovství světa. Více informací o nich najdete v tomto článku.

Kompletní výsledky elitních závodů v Caorle najdete zde.

Americký pohár, Punta Cana

V Dominikánské republice se závodilo v uzavřené rezidenční čtvrti na distancích sprint triatlonu – plavání se odehrálo v malé oáze, cyklistika a běh pak probíhaly na stejném okruhu, který byl spíše méně technicky náročný. „Při závodě panovalo opravdu velké horko přes 35 °C , s tím jsme počítali. Větší extrém byla teplota vody, která měla kvůli mělké hloubce také určitě přes 30 °C,“ napsali z Dominikánské republiky čeští reprezentanti Filip Václavík a Tomáš Kříž. Lépe si z této dvojice vedl Václavík, který obsadil 14. místo. Kříž byl dvacátý.

Tomáš Kříž do závodu vstoupil skvěle navzdory únavě, kterou cítil z dlouhého cestování i teplotnímu šoku: „Plavání jsem začal skvěle a po prvním ze dvou okruhů jsem byl na 3. pozici. Extrémní teplota vody si ale vybrala svoji daň a ve druhém okruhu jsem se propadl na cca 8. místo. Na kole už jsem se moc necítil, nicméně úroveň startovního pole nebyla taková, aby se to nějak projevilo na průběhu závodu. V depu mi pak někdo kolo postavil do mého stojanu, takže jsem hned na úvod ztratil kontakt a běh už byl můj klasický propadák. Dokončil jsem přibližně dvacátý, což je určitě výkonnostní i výsledkové zklamání.“

Spokojený je naopak Filip Václavík: „Při plavání jsem se držel v první skupině. Dařilo se mi plavat takticky a moc jsem se nemlátil. Na kole jsme dojeli první dva až tři závodníky, zbytek cyklistiky nás vepředu jelo kolem dvaceti. Ve druhém depu jsem ztratil kontakt s čelem, ale i tak by to asi na lepší výsledek nebylo. V horku, které panovalo, jsem to nedokázal rozběhnout tak, jak jsem si představoval. S výkonem i výsledkem jsem celkem spokojený.“

Výsledky jsou k dispozici zde.

Africký pohár, M’Diq

Do Maroka se vydal Tomáš Zikmund, kterému patří nejlepší český výsledek tohoto víkendu. Na olympijské distanci obsadil 11. místo: „Plaveckou část jsem dokončil v prvním balíku. Cyklistika byla dlouho na pohodu, ale tři kilometry před depem došlo k hromadnému pádu a bohužel jsem ztratil kontakt, naštěstí se mi to ale podařilo ustát, i když ostatní závodníci vletěli přímo do mě. Odnesla to ale noha, kterou mi přiskřípl jiný závodník. Běh jsem pak dokončil, tak snad bude v pořádku. Běh byla stíhačka, kdy jsem se posunul z nějakého 20. místa.“

Kompletní výsledky marockého závodu najdete zde.

Slovenský pohár, Bratislava

Čeští reprezentanti se představili také v Bratislavě, kde se konal tradiční FTVŠ SUPERŠPRINT TRIATLON, který byl v minulosti také součástí Českého poháru. Skvěle si na něm vedl zejména Jakub Marek, který dokázal zvítězit. Jen o vteřiny unikla medaile Filipu Tlamkovi, který obsadil 4. místo.

Více informací o závodě najdete zde.