Jak hodnotíte začátek závodní sezóny?

Ono nejde tak úplně o začátek. Máme za sebou velmi úspěšný aquatlonový pohár. Prvně v jeho historii jsme museli předčasně uzavřít startovní listiny, protože byla překročena kapacita závodu. To jsme si přáli od začátku v dobách, kdy jsme s Mírou Horákem a Tomášem Petrem přebírali vesla českého triatlonu. Je to první vlaštovka s důkazem toho, že český triatlon se skutečně zvedá a nastává očekávaný boom. To ostatně potvrzují i první triatlonové závody. Czechman byl vyprodán již v zimě, ale obrovský zájem závodníků zaznamenal již týden po něm i závod v Příbrami, oproti loňsku a dalším letům zaznamenáváme nárůsty ve všech věkových kategoriích, což je super. Pokud by byla otázka směřována na výkony našich závodníků v zahraničí, tak tam jsou závody již dávno v plném běhu. První velký test ale čeká naše sportovce už za týden na Mistrovství Evropy v rakouském Kitzbühelu. Všem držím palce a doufám, že Vendula Frintová po letech prolomí prokletí čtvrtých míst a medaili přiveze. TOP 10 by velmi slušelo i Janu Čelůstkovi.

Máte nějaké nové informace ohledně financování mezinárodních triatlonových závodů v ČR? Na tiskové konferenci padla informace ohledně ohrožení jejich existence.

Tahle hrozba se naštěstí nepotvrdila a oběma akcím potvrdila expertní komise a porada vedení MŠMT finance, se kterými je možné závod realizovat. Takže příprava obou akcí probíhá bez problémů, oba realizační týmy jednou na plné obrátky. Závod Challenge již hlásí přes 750 přihlášených, Světový pohár v Karlových Varech je zase obrovská příležitost dostat na území ČR opravu to nejlepší ze světové špičky a posunout zároveň mezinárodní sportovní triatlonovou politiku blíže k České republice. A nerada bych zapomínala na závod Evropského poháru juniorů v Táboře. Ten je dlouhodobě hodnocen jako jeden z nejlepších v celé Evropě a poskytuje našim mladým závodníkům možnost závodit v konkurenci srovnatelné se závodem ME.

V pátek proběhla tiskem informace ohledně zařazení závodu štafet na Olympiádě v Tokiu. Jak tuto informaci vnímáte, jak ovlivní český triatlon?

Pro triatlon jako celek je to skvělá zpráva. Triatlon se ocitl ve velké konkurenci žádostí ostatních sportů. To, že byl vybrán zrovna on, svědčí jednak o popularitě triatlonu, jednak i o šikovnosti vedení ITU, klobouk dolů, udělali v čele s Marisol Casado skvělou práci. Jde o další sadu medailí, další možnost být na stupních vítězů. Triatlon byl v tomto ohledu velmi limitován. Závodníci mají v rámci vrcholných akcí pouze jednu možnost předvést, co v nich je. A vzhledem k délce závodů je jejich počet omezen i v rámci jednoho roku. Česká republika se tomuto rozhodnutí bude muset velmi rychle přizpůsobit. Plánujeme zařadit do systému ČP nově závody právě ve štafetách.

Ale zpět k českému triatlonu. Co nového se stačilo od Valné hromady udát?

V těchto dnech rozjíždíme zcela nový projekt Můj první triatlon (MPT) a na podzim po letech znovu ožije pod vedení Michala Slabeje projekt aquatlonů ve školách. Jsou to dva projekty zaměřené na aktivaci nových zájemců o triatlon. S tím souvisí i posílení v oblasti marketingu a mediální komunikace. Necháváme si zpracovat marketingovou strategii, budeme přijímat nové lidi do této oblasti.
V rámci posílení výkonnostního a vrcholového triatlonu plánujeme koncepční změny v oblasti SCM. V této oblasti jsme si po navýšení dotací s MŠMT rovněž mohli dovolit posílit personálně. Dále jsme připraveni opět finančně podpořit projekt Triatlonových skupin, na který v minulých letech finanční podpora nebyla. Stejně tak se velmi zlepšily podmínky pro naše reprezentační týmy. Výsledky tohoto navýšení se projeví v rámci servisu okamžitě, celkové zlepšení výkonnosti však na základě tohoto navýšení čekám až za několik let.
Dále pomalu rozjíždíme náš e-shop, připravuje se databáze metodických materiálů pro trenéry, stejně tak ruku v roce s tím připravujeme on-line databázi trenérů.

Vše vypadá velmi pozitivně. Tedy žádná negativa?

Vždy se samozřejmě něco najde. Nyní sportovní prostředí intenzivně řeší podmínky nově vypsaného programu na organizaci sportu. Vyplácení financí na chod samotného sekretariátu, závodů ČP a podpory krajů bude určitě časově posunuto. S tím se budeme muset nějak vypořádat a financování dočasně vyřešit operativně z jiných zdrojů. Pokud se ale Program V zprocesuje rychle, problém by to být neměl.
Stejně tak mě mrzí velká marodka našich juniorských reprezentantů. Konečně jsme měli v této kategorii velmi schopné závodníky, jejich zdravotní stav ale jejich účast na víkendovém ME neumožní.

PR ČTA