Domácí triatlonovou sezonou otevřel SUPERSPRINT Triatlon Zlín, který byl zahajovacím závodem Českého poháru v krátkém triatlonu. Vítězi dvoudenního klání se stali česká reprezentantka Michaela Štěrbová a člen slovenského národního týmu Filip Lizák. Závod štafet pak ovládl domácí Titan Trilife Zlín.

První pohárové body této sezony jsou rozdány. Závodilo se o ně o víkendu 11. a 12. května při SUPERSPRINT Triatlonu Zlín – v sobotu závodníci absolvovali rozjížďky a semifinále. V neděli byly na programu finálové jízdy a také závod štafet.

Plavalo se ve venkovním bazénu Lázní Zlín (300 m), během 6km cyklistiky závodníci čtyřikrát vyjeli tvrdé stoupání po dlažebních kostkách a při běhu (1,6 km) kroužili většinu trati po tartanovém oválu Atletického stadionu mládeže.

V nedělním finále se oddělila na čele trojice mužů – Matěj Hrdlička, Tomáš Kříž a Filip Lizák, ze které běžel nejlépe právě slovenský závodník. „Povedlo se mi rychle obout boty. Pak jsem se rozběhl dobře do toho kopečku, což šlo lehce, protože mám teď poměrně hodně naběháno v horách.  A pak už jsem si jen kontroloval náskok,“ řekl Lizák

Slovenský závodník zvítězil s náskokem 17 vteřin před Jakubem Homolou. Bronz vybojoval domácí Tomáš Kříž.

Pro Lizáka to letos nebyl poslední start v Českém poháru. „V Česku je větší konkurence než na Slovensku, závody tady mají větší úroveň, takže jsem se v tomto směru chtěl posunout. Letos pojedu ještě v Táboře a v Příbrami,“ dodal.

Finálový závod žen byl kompletně v režii Michaely Štěrbové. Česká reprezentantka potvrdila své velké plavecké kvality, z vody šla jako první a pak už před sebe nikoho nepustila. „Takhle závodím vždycky. Musím plavat co nejrychleji, na kole jet co nejrychleji a pak neumřít na běhu, což se mi dneska podařilo jen tak tak,“ vyprávěla se smíchem v cíli. „Šest set metrů před cílem jsem měla černo před očima, ale rozhodně jsem nechtěla zvolnit.“

Jako druhá finišovala Michaela Mitisková, která sice Štěrbovou dotahovala, ale v cíli byla o sedm vteřin později. Třetí proběhla cílem Kateřina Mičková.

Pro Štěrbovou to nebylo jediné vítězství tohoto dne. Z prvního místa se radovala také v závodě štafet, kde hájila barvy pořadatelského klubu Titan Trilife Zlín společně s Tomášem Křížem a Filipem Václavíkem. Druhá příčka patří Triatlonové akademii Plzeň v sestavě Filip Michálek, Karolína Rutarová a Matěj Procházka. Třetí příčku bere Brno Triatlon Team, který se postavil na start ve složení David Korous, Adriana Horňová, Jan Odehnal.

Novinkou Českého poháru v krátkém triatlonu je Speedo Plavecká prémie, která bude oceňovat nejlepší plavce závodu bez ohledu na jejich konečný výsledek. Jejími vítězi se stali Matěj Hrdlička s Michaelou Štěrbovou, kteří si tak ze Zlína odvezli atraktivní věcné ceny od renomované značky Speedo, která je partnerem Českého poháru v krátkém triatlonu.

Český pohár v krátkém triatlonu bude pokračovat o víkendu 8. a 9. června v Trutnově. Ještě předtím budou závodit žáci při závodu CZECHMAN Kid’s v Pardubicích (2. června).

Výsledky

SUPERSPRINT Triatlon Zlín, 12. května 2024

Muži: 1. Filip Lizák, 2. Jakub Homola, 3. Tomáš Kříž

Ženy: 1. Michaela Štěrbová, 2. Michaela Mitisková, 3. Kateřina Mičková

Štafety: 1. Titan Trilife Zlín, 2. Triatlonová akademie Plzeň, 3. Brno Triatlon Team

Kompletní výsledky najdete zde.