Kdo povede český triatlon příští čtyři roky? Představujeme kandidáty, kteří s předstihem avizovali svůj zájem o pozici předsedy ČTA nebo o členství v Radě ČTA. O jejím novém složení se rozhodne při volební Valné hromadě, která se – jestliže to vládní opatření umožní – uskuteční 14. listopadu v Nymburce.

Prostor v tomto článku je k dispozici všem kandidátům na člena Rady ČTA nebo na pozici předsedy ČTA. Jestliže máte zájem o zveřejnění svého profilu, zašlete text a fotografii Michalu Včelišovi na mail media@triatlon.cz. Prosíme o respektování zvoleného formátu a rozdělení textu do dvou odstavců: Kdo jsem? + Proč kandiduji?


Antonín Bauer

Kdo jsem?

V současné době zastávám pozici předsedy ČTA. Vystudoval jsem FSPS Brno. Jsem člověk, sportovec, který má rád ve věcech jasno a zastávám pragmatický přístup při hledání realistických řešení. V populismu se nevyžívám a nelze jej ode mne příliš očekávat. Mým původním sportem bylo soutěžní karate. Při své závodně-triatlonové kariéře jsem absolvoval hobby závody jako „Plechový Muž“ či víceboje „Ocelový muž“. Rád běhám překážkové závody, jako jsou Spartan Race, Gladiator Race atd., ale zahraju si rád i kolektivní sporty. Tyto činnosti mne pak formují i pro profesní život.

Proč kandiduji?

Triatlon a Česká triatlonová asociace mi za těch 13 let přirostla k srdci natolik, že mi není lhostejná a chci ji pomoci získat postavení, které si zaslouží. Máme hodně práce na poli marketingu, PR, metodiky, vzdělávání trenérů a rozhodčích, kvality závodů zejména pro partnery, strategie soutěží, jakožto náborových a rozvojových akcí nejen pro mládež, dále podpory sportovců, klubů, triatlonových regionů. Musíme stále budovat nástroje, které nám umožní pracovat na výše uvedeném, například kvalitní informační systém nebo jednotnou identitu.

Současně však musíme i najít ve spolupráci s našimi členy správná témata pro již existující projekty, mezi které patří Nadace, M1T, KTS a další. A přitom stále objevovat témata nová, která nám pomohou naplnit naše cíle. Vše však s ohledem na reálné možnosti, stávající systémy, personální obsazení a zejména s ohledem na vyrovnané finance, neboť investovat umí každý, ale poměřovat výdej s přínosem je již složitější a občas to může i bolet.

Samozřejmě je nutné pracovat na poli diplomacie jak doma (ČUS, ČOV, NSA atd.), tak v zahraničí (ITU-nově WT, ETU atd.). Přitom je potřeba vidět triatlon nejen zevnitř, ale také zvenku, abychom si uvědomili i to, jak ho vnímá sportovní prostředí a veřejnost obecně.


Jiří Horký

Kdo jsem?

Jmenuji se Jiří Horký a můj život se s triatlonem spojil v roce 1991.  V triatlonovém středověku jsem aktivně závodil a pustil se do pořádání různých „-tlonů“. Mnoho let jsem zastřešoval Pražský svaz triatlonu, pracoval v Radě ČSTT, technické komisi svazu a působil jako technický delegát. Založil jsem tradici Czechmana, který tehdy – stejně jako dnes – patřil mezi to poctivé na poli závodů.

Rekreačním sportem žiju stále, v mém případě je to dlouhodobě návykové. Nejvíce asi kolo, běh a běžky.

Profesně se věnuji energetice a pevně věřím, že zkušenosti z řízení firmy mohu využít v práci pro asociaci.

Proč kandiduji?

Nějaký čas sleduji triatlon zvenčí, vnímám, kam se náš sport zařadil a jak ho vnímá netriatlonová veřejnost. Netěší mě to, že triatlonu kazí jméno okamžité, krátkodobé a bombastické akce, události a změny, které se pak vytratí, vyšumí či zkrachují. Věřím v poctivost a vytrvalost.

Asociaci vnímám jako servis pro sportovce, pořadatele, trenéry a rozhodčí. Měla by tedy racionálně řešit jejich potřeby podle svých možností. Je třeba posunout řešení registračního systému ČTA tak, aby byl pro asociaci dlouhodobě oporou. Blízká je mi také problematika marketingu, preferuji vyrovnaný rozpočet a reálný pohled na náklady.

Nabízím podporu Tondovi Bauerovi, který je pro mě lidsky i profesně spolehlivým kandidátem na předsedu asociace.


Ladislava Marková

Kdo jsem?

Jmenuji se Ladislava Marková a triatlon beru jako součást svého života již více než dvacet let. V dorosteneckém věku jsem závodila na horských kolech a byla zařazena do výběru české reprezentace, pak jsem přesedlala na silniční kolo a kromě Českého poháru si zajela závody v zahraniční, např. Milán – San Remo.

Pak nastal zlom a chtěla jsem zkusit něco nového, triatlon mě lákal už dlouho, naučila jsem se plavat kraulem a zúčastnila se několika triatlonových závodů. Po mateřské dovolené jsem se vrátila k triatlonu a splnila si svůj sen, několikrát absolvovala polovičního a celého Ironmana v České republice i v zahraničí. V ČR jsem se stala mistryní republiky v dlouhém triatlonu v Age group kategorii a mezi své největší úspěchy v zahraničí řadím 2. místo ve středním triatlonu v sérii Challenge ve Španělsku a 6. místo na mistrovství Evropy ITU v dlouhém triatlonu v Polsku. V rámci přípravy na triatlon jsem závodila na mezinárodních masters závodech v silniční cyklistice, stala jsem se vicemistryní Evropy UCI Masters v časovce a získala bronzovou medaili na závodě s hromadným startem také na mistroství Evropy UCI Masters.

Kromě závodění se věnuji trenérské práci (mám licenci trenéra triatlonu II. třídy a trenéra cyklistiky III. třídy) v triatlonovém klubu 4SPORTS TEAM a ve sportovním kroužku při Středisku volného času ve Svitavách. Společně s manželem pořádáme sportovní příměstské kempy zaměřené na triatlon pro děti od 8 do 15 let.

Proč kandiduji?

Ve sportovním prostředí se pohybují více než 25 let a jsem přesvědčena, že je to dost dlouhá doba na to, abych mohla své zkušenosti zužitkovat a předat i v jiné činnosti než závodní.

Chtěla bych přispět k rozvoji českého triatlonu, pomoci i malým klubům nebo jednotlivcům tam, kde triatlon nemá historii a základnu, protože vím, jak je mnohdy těžké se prosadit a konkurovat ostatním běžným sportům v menších městech.

V dětských žákovských kategoriích máme na závodech ČP velkou účast, ale s přibývajícím věkem závodníků ubývá, což je škoda. Proto by bylo dobré se zaměřit na podporu mládeže v klubech formou dotačních programů, pomoci trenérům s metodikou a tréninkovou činností, abychom k triatlonu přivedli sportovce, kteří u něj budou chtít zůstat i v budoucnu a kteří si triatlon zamilují. Je potřeba zacílit na nábor dětí a pořádání závodů v krajích (Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský), kde triatlon chybí, využít potenciálu mládeže v těchto krajích.

Chtěla bych pokračovat ve výborné činnosti současné reprezentace, která se otevřela i těm, kteří zatím nejsou na medailových postech, ale mají chuť na sobě pracovat, zlepšovat se a v budoucnu budou český triatlon dobře reprezentovat na evropských pohárech a jiných zahraničních závodech.

Nesmíme zapomínat ani na závodníky kategorií Age Groups, kteří tomuto sportu věnují veškerý volný čas a peníze mnohdy i na úkor rodiny. Vím, že je těžké tuto kategorii finančně podporovat, protože většina dotačních programů vlády je směřována na mládež nebo postižené, ale ráda bych jim pomohla alespoň s tréninkovou metodikou, přihlašováním a komunikací s organizátory v zahraničí, případně s materiálním zabezpečením nebo sjednáním slev u potenciálních sponzorů/dodavatelů pro ČTA.


Vladimír Malý

Kdo jsem?

Do triatlonového světa jsem poprvé nakoukl v patnácti letech, kdy jsem absolvoval svůj první závod – bez systematického tréninku na půjčeném kole. I když jsem dopadl neslavně, kombinace tří sportů mi učarovala tak, že jsem okamžitě vyhledal trenéra a začal se systematicky připravovat v oddíle. V následující sezoně už jsem absolvoval Český pohár v triatlonu a duatlonu a v roce 2004 se probojoval do duatlonové reprezentace a zúčastnil se mistrovství světa v Belgii.

Během let aktivního závodění jsem si zamiloval skvělou atmosféru, extrémně náročnou trasu a nadstandartní pořadatelské zajištění karlovarského triatlonového závodu – když jsem na něm nezávodil, pomáhal jsem jako dobrovolník. Zamiloval jsem si hlavně atmosféru krásných mistrovství Evropy v letech 2001 a 2003. V roce 2005 se závody neuskutečnily. A když přišla nabídka našemu oddílu, jestli bychom dovedli navázat na tradici lázeňských triatlonů, hned jsem věděl, že u toho chci být.

Každým rokem jsme se snažili posunout závod o kategorii výš: v roce 2008 vstoupil do seriálu Evropského poháru, v roce 2017 jsme v Karlových Varech přivítali historicky první Světový pohár a letos jsme ve ztížených podmínkách zrealizovali historicky nejlépe obsazený závod na našem území. Můj život je neoddělitelně spojen s triatlonem více než 20 let.

Proč kandiduji?

S ohledem na své pořadatelské zaměření věřím, že jsem už přispěl a nadále přispěju svými zkušenostmi ke zlepšení organizační a bezpečnostní úrovně závodů v České republice. Jsem přesvědčen o tom, že závod se musí nejen svojí lokalitou, ale také kvalitou servisu, bezpečností a mediální atraktivitou líbit nejen našim závodníkům, ale také partnerům ze soukromého sektoru. Jedině tak může vzniknout rovnováha a může se diverzifikovat financování našeho sportu, které je nyní z 95 % závislé na státních penězích. A ruku v ruce s výše uvedeným cílem bych chtěl pomoci upevňovat a posilovat renomé značky České triatlonové asociace jako stabilního partnera.


Milan Hendrych

Kdo jsem

Jmenuji se Milan Hendrych, v současnosti jsem člen Rady ČTA. S triatlonem jsem se poprvé setkal při studiu Západočeské univerzity v Plzni. V té době byly mými hlavními sporty fotbal a běh na lyžích. Triatlonisty jsem obdivoval. Neměl jsem odvahu postavit se na start triatlonového závodu, a tak jsme si ho s kolegou Martinem Brožkou uspořádali 15. srpna 1993 v Trhových Svinech sami. Následně pak ještě pětadvacetkrát.

To byl počátek vzniku oddílu B&H TRIATLON ČB a mého závodění. Koncem 90. let jsem závodil v zimním triatlonu a mým vrcholem byla účast na mistrovství Evropy v Malsu. Od 13. června 1998 jsem také „železný muž“. V roce 1996 jsem byl u zrodu Soutěžní komise Jihočeského poháru triatlonu, předchůdce krajského triatlonového svazu. A doposud jsem jejím předsedou.

Mohli jste se se mnou také setkat v Českém Krumlově při závodech ČP v dlouhém duatlonu na přelomu tisíciletí, který jsme společně s Ivem Grabmüllerem pořádali. Žádný účastník dodnes nezapomněl na pocity, které zažil, když probíhal nádvořími krumlovského zámku za potlesku zahraničních turistů.

Proč kandiduji?

Nejsem na triatlonu finančně závislý, z „jihu“ mám i určitý nadhled a rád bych předal své zkušenosti, které jsem za skoro třicet let v hnutí získal. Poznal jsem triatlon ze všech stran (závodník, trenér, předseda oddílu, pořadatel, krajský a republikový činovník) včetně různých hobby forem triatlonu až po repre.

Mým snem je mít ve všech krajích plně funkční KTS, a to je jedna s činností, na které se chci podílet. Dalšími oblastmi, na které se chci zaměřit, jsou TT Nadace, podpora oddílů a „náborových“ forem TT (M1T).

Těší mě, že se nám v minulém volebním podařilo vyřešit spoustu výzev, kterým jsme museli čelit.